İstanbul İmamoğlu'ndan Atatürk Havalimanı çağrısı: Geçici hastaneye dönüştürülmeliID:54632
Yayınlanma:
27 Mar 20

İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi kuruldu, 2 bin otel odası sağlık çalışanlarına ayrıldı. Ekrem İmamoğlu koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk Havalimanı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak hastaneye dönüştürülmesini istedi.

Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde konuşan İmamoğlu İBB'nin hazırlık planlarını anlattı.

Yurttaşlardan gıda stoklamamasını talep eden İBB Başkanı,"Bu şehirde yaşayan herkes emin olsun ki, salgın sona erene kadar 16 milyonun temel gıda ve hijyen malzemesi ihtiyaçlarının temin edilmesinde hiçbir sıkıntı olmayacak. Bunu İBB olarak garanti ediyoruz. Ama lütfen her birimiz sorumlu davranalım ve ihtiyaç fazlası gıda ve hijyen malzemesi stoklamayalım” dedi.  

İstanbul Turizm Platform  aracılığı ile kentteki 600 otel yöneticisi ile anlaşma yaptıklarını bildiren İmamoğlu, toplamda iki bin odanın sağlık çalışanlarına ayrıldığını duyurdu.

İSTANBUL YARDIMLAŞMA VE KOORDİNASYON MERKEZİ KURULDU

Sivil toplum örgütleri ve gönüllülerle eşgüdümde hareket edecek, 'İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi'  oluşturduklarını söyleyen İmamoğlu Koordinasyon'un salgın tehlikesi geçene kadar faaliyette olacağını açıkladı. Merkezin, "Bütünüyle şeffaf ve sonuna kadar katılımcı bir idari yapısı vardır. Gelin, bu çatı altında güçlerimizi birleştirelim, hep birlikte başaralım" şeklinde olduğunu belirten İmamoğlu katılım çağrısı yaptı.

SAHRA HASTANELERİ ALANI

Salgın hastalığın yayılma hızının artması olasılığına karşı İBB bünyesindeki bazı mekanların geçici karantina mekanı ve sahra hastane alanları olarak belirlediklerine değinen İmamoğlu, Yenikapı Miting Alanı, Maltepe Miting Alanı ve Beylikdüzü Gürpınar Su Ürünleri Hali’nin bulunduğu alanları bu amaçla tanımladıklarını söyledi.

İmamoğlu, “İstanbul genelinde belediyemize bağlı 19 kapalı spor salonumuzu da geçici hastane alanı olarak kullanmak mümkün olacaktır. 12’si Avrupa yakasında 7’si ise Anadolu yakasında olan salonlarımızda toplam 1983 yatak kapasitesine ulaşmak mümkündür. Bunların yanı sıra Yenikapı Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi’mizde bugün itibariyle 5 bin kişiye 3 öğün yemek hizmeti verebilecek mutfağımız ve yüzlerce personelimizi de hazır hale getirdik" dedi.

Hükümette yerel yönetimlerin desteklenmesi çağrısında bulunan İmamoğlu, "Öncelikle, her ay genel bütçeden alınan nakdi tutar artırılmalıdır. Belediyelerin vergi ve sigorta gibi borçları ertelenmelidir Belediye mevzuatında var olan, özellikle dış borçlanma limitleri artırılmalı ve hazine garantisi verilmelidir  Sosyal yardım limitleri kaldırılmalıdır Salgınla mücadele konularında ürün ve hizmet alım mevzuatı kolaylaştırılmalıdır. Bağış toplama konusunda kolaylık sağlanmalıdır. Uzun vadeli tahvil çıkarılması için mevzuat değişikliği ile işletme sermayesi olarak kullanımı için düzenleme yapılmalıdır" taleplerinde bulundu.

ATATÜRK HAVALİMANI GEÇİCİ HASTANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Şu anda kapalı ve atıl durumda bulunan Atatürk Havalimanı'nın koronavirüs salgın hastanesine dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu bu isteğini, "Bu vesileyle hava - kara ve metro ile ulaşılabilecek en merkezi noktada bulunan ve pek çok boş ve kapalı mekana sahip olan Atatürk havalimanının hızla koronavirüs ile mücadele için bir geçici hastaneye dönüştürülmesi kesinlikle düşünülmelidir" şeklinde dile getirdi.

Belediyenin salgınla mücadelesinde ekonomik destekte isteyen İmamoğlu, "Sağlık personelinin dinlenebilmesi için sisteme entegre edilecek otel ve yurtların maliyetinin üstlenilmesi, vatandaşın doğalgaz faturalarını erteleyebilmesi için BOTAŞ ödemelerinin ertelemesi sağlanmalıdır. Su faturalarının ertelenebilmesi için enerji maliyetlerinin ertelenmesi sağlanmalıdır. Yakıtlar için ÖTV muafiyeti getirilmelidir. Evde kalma süresine bağlı olarak artan çöplerin, tıbbi atıkların ve dezenfeksiyon maliyetlerinin karşılanması için sübvansiyon sağlanmalı ve vergi teşviki getirilmelidir. Belediyelerin birikmiş devreden KDV alacaklarının diğer vergilerden mahsup edilmesi veya belediyelere ödenmesi sağlanmalıdır" dedi.