Coronavirus tedavisinde kullanabilecek ilaçlarID:54745
Yayınlanma:
29 Mar 20

Yeni koronavirüs, Ocak ve Şubat aylarında Çin'den geçtiğinde, araştırmacılar ve doktorlar, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19'a karşı mevcut ilaçları test etmek için hızlı bir şekilde düzinelerce klinik çalışma başlattı. Ancak Çin'de şu ana kadar yapılan araştırma kesin cevaplar için yeterli veri üretmedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) genel direktörü Tedros Adhanom bir basın toplantısında, “Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıları deneysel terapötikleri sistematik olarak değerlendirmek için bir araya getiriyoruz” dedi.

“Farklı metodolojilerle yapılan çok sayıda küçük deneme, bize hangi tedavilerin hayat kurtarmaya yardımcı olduğu konusunda ihtiyaç duyduğumuz net ve güçlü kanıtları vermeyebilir.”

“Açık, güçlü kanıt” için yaptıkları mücadelede DSÖ, dört ilaç rejimini COIVD-19 terapileri olarak test etmek için çok ülkeli bir klinik deneme başlatmaktadır:

remdesivir adı verilen deneysel bir antiviral ilaç, antimalaryal ilaç klorokin (veya ilgili hidroksiklorokin), bir kombinasyon iki HIV ilacının ve aynı iki HIV ilacının yanı sıra anti-enflamatuar interferon beta.

Çalışmalar, hidroksiklorokin ve ilgili klorokinin yeni koronavirüsün laboratuardaki hücrelere bulaşmasını engelleyebileceğini ve anekdot kanıtlarının COVID-19 hastalarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 İlaç onlarca yıldır antimalaryal bir tedavi olarak bulunduğundan, bilim adamları bununla deneyime sahiptir. “Bilinen bir ilaçtır,” diyor.

Minnesota Üniversitesi'nde ilacın daha küçük bir denemesinde çalışan bulaşıcı bir hastalık sonrası hasta olan Caleb Skipper; “Son birkaç yıl içinde çok az laboratuvar verisi bu ilacın virüslere karşı etkinliği olduğunu gösteriyor.”

Skipper’ın denemesi, hidroksiklorokinin virüse maruz kalan kişilerin ciddi hastalık geliştirmesini engelleyip engelleyemeyeceğini görmek istiyor.

Virüse maruz kalma riski yüksek olan sağlık çalışanlarını araştırmaya katılmayı umuyorlar.

Remdesivir Antiviral ilaç remdesivir ilk olarak Ebola'yı tedavi etmek için geliştirildi, ancak daha sonra araştırmalar hücrelerde MERS ve SARS'ı da engelleyebileceğini gösterdi.

Laboratuar testleri, hücrelerde yeni koronavirüsü de inhibe edebileceğini göstermiştir.

Remdesivir'in COVID-19 hastalarını tedavi etmesine yardımcı olduğuna dair anekdotsal kanıtlar da vardır, ancak bu bir klinik araştırmanın plasebodan daha iyi çalıştığını göstereceğinin garantisi değildir.

Bu nedenle DSÖ denemesi, ABD uyarlanabilir denemesi ve diğer çalışmalar yoluyla ilaç üzerinde toplanan veriler çok önemlidir: hastaları kitlesel olarak hastalara vermeden önce doktorların gerçekten işe yaradığından emin olmak zorundadır.