Fikir ve Analiz ABD virüse diz çöktü!ID:54837
Yayınlanma:
31 Mar 20

Kendisini “dünyanın jandarması” sayan, dünyanın her yerinde her istediğini yapabilmeyi hak olarak gören “süper güç” ABD, koronavirüs salgını karşısında düştüğü çaresizliği itiraf etti.

Koronavirüsün yeni merkezi haline gelen ABD’de, virüs kaynaklı ölümlerin 100 bin ila 200 bin arasında olacağı tahmin edilirken; koronavirüs meselesine önce “gripten hallice” diye yaklaşan Trump bile, “Bu kadar sayı ile kurtulursak iyi iş çıkardık demektir” dedi. “Dünyanın jandarması” ABD, şimdilerde mobil morglar kuruyor, yağma ihtimaline karşı dükkânları sıkı sıkıya kapatıyor.

“100-200 BİN ÖLÜMLE ÇIKARSAK İYİ İŞ ÇIKARDIK DEMEKTİR”

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci, ülkesindeki yeni tip koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil” dedi.

Çin ve İtalya’nın ardından koronavirüsün yeni merkezi olan ABD’nin New York kentinde artan ölü sayısı nedeniyle hastane önlerine soğutmalı TIR’lardan mobil morglar kuruldu. Kentte vaka sayısı 60 bini geçerken ölü sayısı da bine yaklaştı. ABD Başkanı Trump, koronavirüs önlemlerinin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıklarken, “100 bin ila 200 bin ölümle bu süreçten çıkarsak iyi bir iş çıkardık demektir” açıklamasında bulundu. 

MAĞAZALARDA YAĞMA KORKUSU

ABD’de salgının merkezi haline gelen New York’ta ünlü markalar, mağaza vitrinlerini, yağma ihtimaline karşı tahta plaka ve kalaslarla kapattı. Geçen hafta salgınla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilen New York eyaletinin Manhattan kentinde birçok mağaza olası bir yağmaya karşı önlem aldı. Manhattan’ın eğlence ve alışveriş merkezi Soho bölgesinde, dünyaca ünlü markaların mağaza vitrinlerini boşalttığı, bazılarının da vitrinlerini tahta plaka ve kalaslarla korumaya aldığı görüldü.

Koronavirüsün merkezi haline gelen ve salgının kısa sürede olağanüstü bir artış gösterdiği ABD’de virüs kaynaklı ölümlerin 100 bin ila 200 bin arasında olacağı tahmininde bulunuldu. Trump ise, “Bu kadar sayı ile kurtulursak iyi iş çıkardık demektir” dedi. Ülkede mobil morglar kuruldu, yağma ihtimaline karşı dükkânlar sıkı sıkıya kapatıldı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci, ülkesindeki yeni tip koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil” dedi. 

Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü Üyesi de olan Fauci, yapılan modellemelerde en iyi ve en kötü senaryolara odaklanıldığını ve sonuçların genelde her iki senaryonun ortasında olduğunu belirtti. Fauci, şu aşamada milyonlarca kişinin salgından etkilenebileceğine vurgu yaparak, “Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil” ifadelerini kullandı.

MOBİL MORGLAR DEVREYE GİRİYOR

Çin ve İtalya’nın ardından koronavirüsün yeni merkezi olan ABD’nin New York kentinde artan ölü sayısı nedeniyle hastane önlerine soğutmalı TIR’lardan mobil morglar kuruldu. Kentte vaka sayısı 60 bini geçerken ölü sayısı da bine yaklaştı. ABD şu anda dünyada en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke. Kentte ayrıca hastane bahçelerine morg çadırları da konuldu.

Ayrıca ABD Başkanı Trump, “Koronavirüs önlemlerini 30 Nisan’a kadar uzatma kararı aldık” dedi. Trump, Fauci’nin, “ABD’deki ölüm rakamlarının 100 bin ila 200 bini bulabileceği” açıklamasına ilişkin olarak da şunları söyledi: “Biz hiçbir şey yapmasaydık 2,2 milyon insanın ölmesi bekleniyordu ama bunun çok altında olan 100 bin ila 200 bin ölümle bu süreçten çıkarsak, iyi bir iş çıkardık demektir.”

EMNİYETTE ENDİŞE BÜYÜYOR

ABD’de salgına ilişkin vaka ve ölü sayısı hızla artarken, ülke genelinde hizmet veren emniyet birimlerinin de salgından ciddi şekilde etkilendiği belirtiliyor. ABD genelinde Covid-19 salgını ile mücadelede yer alan polisler arasında pozitif vakaların hızla artmaya başladığı ve bu durumun birimler içinde korkuya sebep olduğu ifade ediliyor. Ülke genelinde görev yapan 690 polise Covid-19 teşhisi konulduğu ortaya çıktı.

MAĞAZALAR YAĞMADAN KORKUYOR

ABD’de salgının merkezi haline gelen New York’ta ünlü markalar, mağaza vitrinlerini, yağma ihtimaline karşı tahta plaka ve kalaslarla kapattı. Geçen hafta salgınla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilen New York eyaletinin Manhattan kentinde, birçok mağaza olası bir yağmaya karşı önlem aldı. Manhattan’ın eğlence ve alışveriş merkezi Soho bölgesinde, dünyaca ünlü markaların mağaza vitrinlerini boşalttığı, bazılarının da vitrinlerini tahta plaka ve kalaslarla korumaya aldığı görüldü. ABD’de, elektrik kesintisi, şiddetli kasırga, sel ve benzeri doğal afetlerde büyük süpermarket ve alışveriş mağazalarında yağma olayları sıkça görülüyor.