Yazarlar Yeni Coronavirus araştırması orta yaş grubu için riski ortaya koyduID:54875
Yayınlanma:
31 Mar 20

Çin anakarasındaki Covid-19 ölümleri ve hastaneye yatışlarla ilgili ilk kapsamlı çalışma, orta yaşına ulaştıklarında koronavirüs hastaları için risk artışını kesin olarak ortaya koymuştur.

Analiz, doğrulanan vakalar için toplam ölüm oranının% 1.38 iken, oran keskin bir şekilde yaşla arttı - 10'ların altında% 0.0016'dan 80'lerde ve% 7.8'e. Çalışma, 10 ila 19 yaşındaki çocukların sadece% 0,04'ünün hastanede bakım gerektirdiğini, 80'li ve daha yukarıdakilerin% 18'inden fazlasına sahip olduğunu gösterdi.

Dramatik artışlar orta yaşlı gruplar arasında da görülmüştür; 40 yaşlarındaki insanların% 4'ü hastane tedavisine ve 50 yaşlarındaki hastaların% 8'inden fazlasına ihtiyaç duymuştur.

Lancet Bulaşıcı Hastalıklar'da rapor edilen tahminler, Çin anakarasında 70.117 laboratuvar onaylı ve klinik olarak teşhis edilen vakanın analizine dayanmaktadır ve Çin'in ülkesine geri dönüş uçuşlarında tahliye edilen insanlar arasında 689 pozitif vaka bulunmaktadır.

Çalışmanın ortak yazarı Profesör Azra Ghani, “Tahminlerimiz, Covid-19 için en iyi muhafaza politikaları hakkındaki kararları bildirmek için herhangi bir ülkeye uygulanabilir” dedi.

 “Analizimiz açıkça 50 yaş ve üstü hastaneye yatışın 50 yaşın altındaki hastalara göre çok daha fazla olduğunu ve vakaların daha büyük bir kısmının ölümcül olabileceğini açıkça gösteriyor.”

Ülkeler testlere kökten farklı yaklaşımlar uyguladıklarından ve bazen test stratejilerini bir haftadan diğerine değiştirdiklerinden, bilim adamları ülkeler arasındaki ölüm oranlarını karşılaştırmak için mücadele ettiler.

Başka bir zorluk, enfekte olduktan sonra ölen insanların oranını çözmekti, çünkü birçok vaka asla doğrulanmadı.

Son çalışma,% 0.66'lık bir genel ölüm oranına ulaşan tespit edilmemiş vakaların sayısını tahmin ediyor.

Rakam bazı yeni tahminlerden daha düşük olmakla birlikte, enfekte olanların yaklaşık% 0.02'sini öldüren 2009 pandemik “domuz gribi” virüsünden belirgin şekilde daha yüksektir.

Bulgular, akciğerleri veya kalbi zayıflatan tıbbi durumlar gibi altta yatan sağlık sorunları olan yaşlı insanlara en fazla zarar veren virüsle dünya çapında ortaya çıkan tabloyu yansıtıyor.

İngiltere hükümetine salgın hakkında tavsiyede bulunan Imperial College London'daki yazarlar, küresel nüfusun% 80 ila 80'inin Covid-19 ile enfekte olabileceğinden, hastanede tedaviye ihtiyaç duyan insan sayısının en fazla olacağını gösteriyor.

Çalışmanın kıdemli bir yazarı olan Profesör Neil Ferguson, İngiltere salgını ortaya çıktıkça, İngiltere'deki her yaş grubundan benzer oranların Çin'de görüldüğü gibi hastaneye yatırılacağını ve ölebileceğini söyledi.

İngiltere ve diğer yerlerdeki seyahat kısıtlamaları, sosyal mesafeler ve kilitlenmelerin hepsi, koronavirüs bulaşmasını bastırmayı amaçlamaktadır.

Imperial College grubu tarafından Pazartesi günü yayınlanan daha fazla modele göre, bu tür önlemler yerinde tutulursa Avrupa'da büyük bir etki yaratacak ve Mart sonuna kadar 11 Avrupa ülkesinde tahmini 59.000 ölüme yol açacak.