İran Ruhani: Korona’nın yayılması İran’da yavaşlamıştırID:54925
Yayınlanma:
01 Nis 20

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tüm illerde korona’ya yakalanma seyrinin azaldığını belirterek, halktan, yetkililerle virüsün yayılması ile mücadelede verdiği desteğe teşekkür etti.

Bakanlar kurulu Toplantısında konuşan Ruhani, İran’da geleneksel olarak 1 Nisan’da kutlanan Sizdeh Beder (Tabiat Günü) olduğunu belirterek, halkın her sene bugünü dışarıda geçirdiğini ve Nevruz tatillerinin sona ermesini kutladıklarını belirterek bu sene sağlık sebebi ile bunu yapmadıkları ve kutlamayı farklı bir zamana bıraktıklarını söyledi.
 
Halka yapılan tavsiyelere uymalarından dolayı teşekkür eden Ruhani, tüm illerde virüse yakalanma oranlarındaki düşüşün halkın desteğinden kaynaklandığını söyledi.
 
Halkın seyahatlerinin trenle yüzde 94, otobüsle yüzde 75, uçakla yüzde 70 azaldığını belirten Ruhani, bu sene Nevruz tatilleri seyahatlerinin ortalama yüzde 80 azaldığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerinin devamında, korona salgınının Amerikalılar'ın İran milletine karşı düşmanlığını daha da aşikar ettiğini belirterek, bu zor şartlarda bile Amerikalılar'ın ibret dersi almadıklarını esefle dile getirdi.