Yazarlar Coronavirus ölümlerini anlamakID:54977
Yayınlanma:
02 Nis 20

"Dünyanın dört bir yanından gelen Covid-19 verileri ile günlük olarak güncellenen büyük bir veri tabanı derlemiştir ve rakamları virüsü izlemek için dünya çapında kullanılmaktadır. Bu veriler standartlaştırılmamıştır ve muhtemelen karşılaştırılabilir değildir, ancak bu önemli uyarı nadiren gördüğümüz (birçok) grafikle ifade edilir."

Bugün, ‘Covid ölümleri’ için rakamlar görüyoruz. Bu sayılar genellikle üstel bir artış gösteren grafiklerde ifade edilir. Ancak bu rakamları okurken (ve bildirirken) dikkatli olunmalıdır. Bu virüsün ortaya çıkmasına verilen olağanüstü tepki göz önüne alındığında, ilerlemesini ve rakamların ne anlama geldiğini net bir şekilde görmek çok önemlidir.

Hastalık raporlaması dünyasının kendi dinamikleri vardır, bunlar anlaşılmaya değer.

 Bu rakamlar çeşitli ülkelerdeki Covid-19 ölümlerini ne kadar doğru veya karşılaştırılabilir?

Sıklıkla ifade edilen bir oran görürüz: ölümler, vakaların bir oranı olarak. Şekil, Covid-19'un ne kadar ölümcül olduğunun bir işareti olarak alınır, ancak oranlar çılgınca değişir. ABD'de yüzde 1,8 (124,686 doğrulanmış vakada 2,191 ölüm), İtalya yüzde 10,8, İspanya yüzde 8,2, Almanya yüzde 0,8, Fransa yüzde 6,1, İngiltere yüzde 6,0. Aynı hastalık için ölüm oranındaki on beş katlık bir fark, benzer ülkeler arasında garip görünüyor: hepsi gelişmiş, hepsi iyi sağlık sistemlerine sahip. Hepsi aynı hastalıkla mücadele ediyor.

Ölüm oranlarını hesaplamanın kolay olacağını düşünebilirsiniz. Ölüm sade ve ölçülmesi kolay bir bitiş noktasıdır.  ve orantıl: bir bölgede belirli bir zaman diliminde, o bölgenin nüfusuna bölünen ölümlerin sayısı. Örneğin, yılda 1000 kişi başına 10 ölüm. Yani sadece üç sayı:

Hastalığa yakalanan nüfus
Hastalığın ölme sayısı
İlgili süre

Sorun şu ki, Covid-19 krizinde bu rakamların her biri belirsiz.

1. Covid-19 enfeksiyonları rakamları neden büyük bir hafife alınmıştır

İki gün sonra alnınızın ortasında her zaman büyük mor bir lekenin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalık olduğunu varsayalım - ölçmek kolay olurdu. Herhangi bir doktor bunu teşhis edebilir ve ulusal rakamlar güvenilir olacaktır.

Şimdi, değişken bir yüksek sıcaklığa ve 5 ila 14 günlük bir süre boyunca öksürüğe neden olan bir hastalığı ve neredeyse hiç bir şeyden şiddetli solunum uzlaşmasına kadar değişen değişken solunum semptomlarını düşünün.

Bu hastalıktan etkilenen hastalarda bir dizi semptom ve belirti olacaktır; diğer birçok bulaşıcı hastalığın neden olduğu benzer etkilerle geniş ölçüde örtüşüyor. Covid-19, mevsimsel grip, soğuk algınlığı mı yoksa başka bir şey mi? Klinik muayene ile söylemek imkansız olacaktır.

Kesinlikle hastalığı olan kişileri tanımlamanın tek yolu, hem hastalığa özgü (sadece bu hastalığı tespit eder, benzer hastalıkları değil) hem de hastalığa duyarlı bir laboratuar testi kullanmaktır. Şiddetli veya hafif olsun bu hastalık). Doğru, güvenilir, onaylanmış testler geliştirmek zordur ve zaman alır. Şu anda, kullanımdaki testlerin ne olduklarını ölçtüğüne güvenmemiz gerekiyor.

Şimdiye kadar bu pandemide, test kitleri esas olarak önemli semptomları olan hastaneye yatan hastalar için ayrılmıştır. Hafif semptomları olan hastalarda az test yapılmıştır. Bu, pozitif test sayısının, hastalığı olan insan sayısından çok daha düşük olacağı anlamına gelir. Hükümetin baş bilimsel danışmanı Sir Patrick Vallance bunu vurgulamaya çalışıyor. Dava sayısı için gerçek rakamın resmi rakamdan 10 ila 20 kat daha yüksek olabileceğini öne sürdü. Haklıysa, bu virüs nedeniyle (tümü laboratuvar testlerinden türetilmiş) başlık ölüm oranı, yayınlanan rakamlardan 10-20 kat daha düşük olacaktır. Test edilmemiş vaka sayısı arttıkça, gerçek ölüm oranı düşer.

 2. Covid-19 ölümleri neden önemli bir aşırı tahmin

Peki ya ölümler? Birçok Birleşik Krallık sağlık sözcüsü, Birleşik Krallık'ta verilen rakamların virüs nedeniyle ölüm değil, virüsle ölüm olduğunu gösterdiğini söylemeye dikkat ediyorlar - bu önemli. Birkaç gün önce parlamentoda kanıt verirken, Imperial College London'dan Prof. Neil Ferguson, şimdi İngiltere'de 20.000'den az Covid-19 ölümü beklediğini, ancak en önemlisi, bu insanların üçte ikisinin zaten öleceğini söyledi. Başka bir deyişle, 'Covid ölümleri' için ham rakamın Covid-19 tarafından öldürülen sayıdan üç kat daha fazla olduğunu öne sürüyor. (Üçte iki rakam bile bir tahmindir - gerçek oranın daha yüksek olması beni şaşırtmaz.)

Bu nüans çok önemlidir - sadece hastalığı anlamak için değil, önümüzdeki günlerde sağlık hizmetine getirebileceği yükü anlamak için. Maalesef, Covid-19: Johns Hopkins Coronavirus Kaynak Merkezi'ni izlemek için kullanılan veritabanından sayılar kayboluyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen Covid-19 verileri ile günlük olarak güncellenen büyük bir veri tabanı derlemiştir ve rakamları virüsü izlemek için dünya çapında kullanılmaktadır.

Bu veriler standartlaştırılmamıştır ve muhtemelen karşılaştırılabilir değildir, ancak bu önemli uyarı nadiren gördüğümüz (birçok) grafikle ifade edilir.