Ortadoğu Bahreynli gruplar düşünce suçlusu tutukluların serbest bırakılmasını istedilerID:55230
Yayınlanma:
07 Nis 20

Muhtelif uluslararası 19 gruptan teşkil Bahreynliler, sadece beyan ve barışçı taleplerini ifade etmek suçundan tutuklanan insanların Koronovirüs salgının dünyada yayılmasına karşın serbest bırakılmamasını kınadılar.

Fars haber ajansının verdiği haberde, 19 insan hakları savunucusu sivil toplum kuruluşundan oluşan Bahreynliler Pazartesi günü yayınladıkları bildiride Bahreynli  yetkililerden sadece barışçıl gösterilere katılmak ve haklı taleplerine dile getirmekten dolayı tutuklanan insan hakları  yanlısı ve siyasi aktivistlerin Korona salgınının olduğu mevcut şartlarda serbest bırakılmasını talep ettiler.

Sözkonusu bildiride, Bahreyn zindanlarındaki siyasi aktivistler ve muhalif liderlerin  çoğunun kronik hastalıkları olduğunu, sağlık durumlarının hassas olduğu bu dönemde koronavirüse yakalanmaları durumunda durumun çok daha kötü olacağına vurgu yaptılar.

Bahreyn hapishanelerinde tutulan muhalif liderler ve siyasi aktivistlerin bir çoğu 2011 yılındaki itiraz gösterileri sebebiyle rejim tarafından tutuklanmış bulunuyor.