ABD Trump'ın rakibi Joe Biden olduID:55293
Yayınlanma:
08 Nis 20

Bernie Sanders'ın başkanlık yarışından çekilmesinin ardından Trump'ın rakibi Joe Biden oldu.

ABD'de 2020 başkanlık seçimleri için Demokratlar'ın aday adayı Bernie Sanders'ın seçim kampanyasını askıya aldığı bildirildi. 

Bernie Sanders'ın seçim kampanyasından yapılan açıklamada, Sanders'ın bu sabah kampanya ekibiyle bir telekonferans görüşmesi yaptığı belirtildi.

Sanders'ın bu görüşmede, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyayı askıya almaya karar verdiğini açıkladığı aktarıldı. 

Uzun süre Demokratlar'ın "favori" adayı olarak kampanyasını yürüten Sanders'ın yarıştan çekilmesiyle, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Demokrat cephede tek aday adayı oldu. 

Partiler resmi adaylarını Ağustos'taki kongrelerde açıklayacak

Demokratlar, 17 Ağustos haftası, Wisconsin eyaletine bağlı Milwaukee kentinde resmi olarak başkan adaylarını açıklayacak. 

Cumhuriyetçi Parti'nin mevcut Başkan Donald Trump'ı resmi olarak aday göstereceği kongre ise 24-27 Ağustos'ta Kuzey Carolina'nın Charlotte kentinde yapılacak.

Ülkede 3 Kasım 2020'de yapılacak seçimi kazanacak isim, 20 Ocak 2021'de Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturacak.

Trump'tan Bernie Sanders'ın çekilmesine ilk yorum

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine aday adayı olarak rakip olan Bernie Sanders'ın yarıştan çekilmesinin ardından resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. "Bernie Sanders çıktı!" diyen Trump şu ifadeleri kullandı:

Teşekkürler Elizabeth Warren. O olmasaydı, Bernie Süper Salı günü neredeyse her eyaleti kazanırdı! Bu tıpkı Demokratlar ve DNC'nin istediği gibi, Crooked Hillary (Sahtekar Hillary) fiyaskolarında olduğu gibi sona erdi. Bernie'nin seçmenleri Cumhuriyetçi Parti'ye gelmeli, TİCARET!