İran Ruhani: IMF ve Dünya Bankası görevini yapsınID:55296
Yayınlanma:
08 Nis 20

Cumhurbaşkanı Ruhani IMF ve Dünya Bankası görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini belirterek, bu mali kurumlar görevlerini yerine getirmedikleri takdirde dünya bu konuyu başka türlü yorumlayacağını belirtti.

Çarşamba günü bakanlar kurulu oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Ruhani, İran son 50 yılda IMF’den hiç bir para yardım talep etmediğini ve yükümlülüklerini de yerine getirdiğini, eğer IMF İran’la başka ülkelerin arasında ayrımcılık yapacak olursa, bunu asla kabul etmeyeceklerini belirtti.
 
Amerika’nın tek yanlı uygulamalarına işaret eden Ruhani, Washington yönetimi her zaman tek yanlı davrandığını ve şimdi de korona virüs salgını sırasında aynı yanlış tutumunu ve davranışlarını sürdüğünü vurguladı.
 
Beyaz saray iktisadi meselelerin yanı sıra sağlık alanında da terör estirdiğini kaydeden Ruhani, korona virüs salgını konusunda Amerikalı yetkililer Dünya Sağlık Örgütü’nün 2005 yılında çıkardığı ve tüm üye ülkelerin epidemik hastalıkların sırasında iş birliği yapmaları gerektiğini öngören kararnamesini ihlal ettiğini kaydetti.
 
Ruhani, korona virüs salgını sırasında İran milletine baskılarını sürdüren ABD hakimiyetinin alnında bu tarihî ayıp ebediyen kalacağını belirtti.
 
İran milleti tarih boyunca zorluklara karşı direndiğini ispat ettiğini ve yine de ispat edeceğini belirten Ruhani, bugün İran korona virüs tanı kiti konusunda kendine yeter hale gelmeye başladığını ve ülkenin üretimi yeni teknolojiler ve yöntemlerle günden güne daha da arttığını vurguladı.