İslam ve İbadet İran Halkının Ramazan ayında Koronavirüs Etkileri ile MücadelesiID:56684
Yayınlanma:
06 May 20

Bu yıl mübarek Ramazan ayı, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin de belirttiği gibi İran halkının ihtiyaç sahiplerine yardım doğrultusundaki topyekun çalışmalarından dolayı akıllardan hiç bir zaman silinmeyecek bir Ramazan'a dönüştü.

Beş ayı aşkın süredir dünya halkı yeni koronavirüs salgını ile mücadele etmektedir.  Şimdiye dek milyonlarca insan  bu hastalığa yakalanmış ve maalesef  250 bin kişi bu hastalıktan dolayı dünya genelinde hayatını kaybetmiştir. Doktorlar ve sağlık çalışanları sürekli herkesi bu virüsten korunmak için evde kalmaya davet etmiş, sağlık ve hijyen kuralları ve tavsiyelerine uymalarını isteyerek,  hükümetlerin bu alanda farklı kurallara uymalarını vurguluyorlar. 

Öte  yandan, koronavirüsten kaynaklanan ekonomik hasarlar ve zararlar  da insanlar için ciddi sorunlara neden olmuştur. 

Normal durumda bile  geçinmelerinde sorun yaşayan insanlar şimdi  daha zor durumdadırlar.  Çoğu şirketler ve işletmelerin  faaliyetlerinin azalması ve durdurulması ile birçok insan mesleklerini de kaybetmişlerdir.      Doktorların  koronavirüsün yayılmasını önlemek doğrultusundaki temel tavsiyelerinden biri de  sosyal izolasyon ve mesafe kurallarına uymak ve evde kalmaktır.  Bu yüzden kimilerinin bu süre içerisinde gelir kaynaklarına erişimleri de yoktur.  Buna paralel olarak ekonomi uzmanları bile küresel ekonomi için berbat bir durumu öngörmektedirler.  Böyle bir ortamda  kimi hükümetler  ihtiyaç sahibi kesimleri için  kolaylıklar sağlamak istemişlerdir. Ancak  bu girişimlerin bile  bu kesimlere büyük bir yardımı dokunmayacağı aşikardır.  Bu arada  özellikle de koronavirüsten zarar görenleri madden ve ruhen  rahatlatan ve onlara umut ve huzur veren husus  halk arasındaki yardımlaşma ruhudur.

Batılı ülkelerde  hayırsever kurum ve kişiler  az çok yoksullara yardım sürecini başlatmışlardır.  Ancak  onların bu zor durumlarda yeteri kadar motivasyonu yoktur. Ancak insani  değerler, duygusal ve toplumsal bağlar daha güçlü olan İslam ülkelerinde yoksullar, ihtiyaç sahibi kesimlere yardım meselesi daha belirgin bir şekilde görülmektedir.  Bu insanseverlik duygusu ise özellikle de mübarek Ramazan ayında daha da belirginleşmektedir.  Bu aziz ayda İslami öğretilerde bile  infakta bulunmak, yardımlaşma, iftar sofraları kurmaya vurgu yapılmıştır.

Böylece  Allah'ın ayı Ramazan koronavirüs salgının dünya ülkelerini ve tüm insanları uğraştırdığı sırada   ihtiyaç sahipleri ve zarar görenleri kurtarma kampanya sürecine dönüşmüştür.  

Bu çerçevede İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei  ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirmek hususunda Ramazan ayından birkaç  gün önce şöyle buyurmuşlardı:"  Bu koşullarda ve bu durumda  gerçekten geçimlerini zor sağlayan insanlar vardır. Bunlar sıradan normal hayatlarını idare edemez durumdalar.  Elleri bol olan, güçleri yetenler  bu alanda geniş çaplı faaliyetler yürütmelidirler... Bu da bu işlerin yapılması gerektiği zaruretini gösteriyor. Özellikle de Ramazan ayında bulunduğumuz şu günlerde. Ramazan ayı  infak ayıdır, özveri ayıdır. İhtiyaç sahiplerine yardım ayıdır. Bu sıralarda ülke çapında geniş çaplı  bir yardım tatbikatı yapılabilir.  İhtiyaç sahipleri ve yoksullara yardım edip, onlarla sinerji yapma ve  maddi yardım  tatbikatı doğrultusundaki mümince yardım kampanyası. Bu gerçekleşirse Ramazan ayı iyi hatıralarla anılacak ve hafızalara yazılacaktır. 

Böylece İslam İnkılabı Lideri ihtiyaç sahipleri ve yoksullara yardım sürecini mümince yardım süreci olarak adlandırdılar.  Bu yol gösterici talimatlardan bir kaç gün sonra İslam İnkılabı Devrim Muhafızları komutanı, İran sanayi ve ticaret bakanı ve diğer kurum ve kuruluşların başındakiler bir araya gelip mümince yardımları düzenlemek için İmam Hasan Mücteba as kurmayını kurdular. Bu oturuma katılanlar 3.4 milyonu insani yardımlarla buluşturmaya karar veriler. Bunların yanı sıra İran halkı da boş durmadı ve farklı noktalarda yardım kampanyaları başlatıldı ve böylece büyük bir onur verici süreç başladı. İran halkı bir kez daha mübarek Ramazan ayında bir başka başarıya imza atıp kendi insan sever ruhunu bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.