ABD Bolton:" İran'dan Venezuela'ya Benzinin Taşınması Üzüntü Vericidir.ID:57428
Yayınlanma:
24 May 20

Amerika eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton İran'ın Venezuela'ya benzin göndermesinin Washington için kaygı verici olduğunu belirtti. "

Fars Haber Ajansının haberine göre John Bolton  Cumartesi akşamı  paylaştığı Tweet'te  Tahran ve Karakas arasındaki işbirliğinin kaygı verici olduğuna değinerek   İran'ın Venezuela'ya yardım etme amacı ile benzin göndermesinin  Amerika ve bölge ülkeleri için tehlikeli olduğunu söyledi. 

Bu sırada İran İslam Cumhuriyeti'nin Karakas  büyükelçisi  Hüccetüllah Sultani de İran İslam Cumhuriyeti'nden Venezuela'ya gönderilen yakıt gemilerinin ilkinin Venezuela'ya geldiğine işaretle   bu ülkenin savunma bakanlığından İranlı tanker gemilere refakat etmesinden dolayı teşekkür edip şu açıklamada bulundu:"  Merhameti merhametle karşılamak gerekir.  Venezuela Chavez komutanlığında 2008'deki hükümetle yaptırımlara maruz kalan İran'a benzin aktardı ve bugün de İran halkı benzin tankerlerini kahramanlar diyarı Venezuela'ya gönderiyor. "

İran son günlerde  Venezuela'da yaşanan yakıt temini sorunlarından dolayı  bu ülkeye 5  yakıt tanker gemisi göndermiştir. Bunların ilki ise bugün Venezuela'ya varmıştır. 

Kimi Venezuelalı  gençler ise geçen günlerde Venezuela'nın merhum cumhurbaşkanı Hogo Chavez mezarı karşısındaki  İran bayrağını dalgalandırarak  bir şekilde Tahran'a teşekkürlerini ilettiler.