Yazarlar Bayramınız mübarek olsun… Kısaca bayram neydi?ID:57432
Yayınlanma:
24 May 20

Bayramlar bireysel etkinlikler ve ibadetler değildir, evet bireyler bu etkinliğin homojenliği içindedir zaten.

Bireysel anlamdaki bayramlar Hz. Ali (as) izah ettiği şekilde anlam kazanır ki,"günah işlenmeyen her gün sizin için bayramdır" ifadesinde bayram esas dinamik bir anlam kazanır.

Günah denen şey; insanlar ve cinler için ilahi rızada rahmet,bereket, salah ve selametin tersi olup kötülerin ifadesi olan ve ilahi rızaya aykırı olan tüm söz ve davranışlar ile isyan ve zulmetin ifadesidir.!

Bayramlar toplumsal dayanışmanın en etkin zamanlarıdır, mü’mine karşı son derece mütevazı, kâfir’e karşı ise son derece onurlu duruş'un zamanı zemmini ve muhatabı doğru okumak, sağlıklı bir bilinç ve irade ile görmek mümkün iken, hastalıklı bir irade ile toplumda inanç bütünlüğünden ve davranış sağlığından bahs etmek mümkün değildir.

İşte bundan dolayı Müslüman ülkelerde bireysel anlamda olmasa da siyasal anlamda zillet ve izzettin realitesi, uşaklık meslek halini alarak tağuti ve firavuni bir realitede tersinden işlemektedir.

Ramazan biterken küçük bir tebessüm;

Nasrettin hocaya demişler; Hocam ramazan bitti gidiyor, acaba bizden memnun kaldı mı ki?

-Kalmıştır elbet memnun kalmasa her sene 10 gün erkenden gelir mi?

-Ama hocam böyle bereket dolu bir ayın bitmesinden dolayı biz çok üzülüyoruz.

-Bilmez miyim; ramazan bitti diye üzüntünüzden 3 gün bayram yapıyorsunuz…

Bu tür bayramların dünya mustazaf ve mazlumlarının uyanış ve kurtuluşuna ümmetin vahdetine ve tüm insanlık camiasının tevhidi bütünlüğüne vesile olması için duacıyız. Duanızı bekleriz. allah’ın rahmeti bereketi ve selamı üzerinize olsun. Esselamu aleyküm menittebe'il hüda.

(Yukarıda yer alan resim 1812'de İstnbul'da veba salgınında yüksek fiyata sabun satana verilen cezayı anlatıyor?