ABD Virüsün sorumlusu olarak ünlü ABD’li iş adamı gösteriliyorID:57452
Yayınlanma:
25 May 20

İnsanlara çip takma projesi ile günceme gelen Bill Gates hakkında koronavirüs pandemisi sonrası çeşitli iddialar gündeme geldi. Yapılan bir araştırmaya göre ABD'deki Cumhuriyetçi seçmenin çoğunluğu Gates ile yeni tip koronavirüs salgını arasında ilişki kuruyor.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, son haftalarda koronavirüsle anılıyor. 

Dünyanın en çok beklenmedik bir virüsten etkileneceğini yıllar önce söyleyen Bill Gates, aşı çalışmalarına daha fazla zaman ayırmak iddiasıyla Microsoft Yönetim Kurulu’ndan istifa etmişti. Bu hareketin üstünden geçen kısa bir zaman sonraysa Bill Gates hakkında ilginç bir iddia atılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski danışmanı Roger Stone, koronavirüs salgınını Bill Gates’in yaratmış olabileceğini söylemişti. Roger Stone, iddiasını daha da ileriye taşıyarak Bill Gates’in ve diğer küreselcilerin bu virüsü aşıları zorunlu hale getirmek ve insanlara mikroçip takmak için kullandığını öne sürmüştü.

webtekno.com’da yer alan habere göre yakın zamanda Yahoo News ve YouGov tarafından yapılan ankette bu konu ele alındı. Ankete Amerikalı dev televizyon kanalı Fox News’u birincil haber kaynağı olarak adlandıran izleyiciler katıldı. Ankette sorulan soruysa kendilerinin Bill Gates hakkında ortaya atılan, Bill Gates’in koronavirüs aşısını küresel gözetim amacıyla Amerikalılara mikroçip yerleştirmek için kullanmak istediğine inanıp inanmadıklarıydı.

Yapılan anket sonucunda çıkan ortaya çıkan verilerse oldukça ilginç. Anket sonucuna göre ankete katılan Fox News izleyicilerinin yüzde 50’si Bill Gates hakkındaki iddialara inanıyor. Anketle elde edilen veriler yalnızca bunlarla da sınırlı değil.

Ankete göre ABD’de Cumhuriyetçilerin yüzde 74’ü Gates hakkındaki iddialara inanırken Demokratlarda bu oran yüzde 19’la sınırlıydı. Buna ek olarak ABD’deki 2016 seçimlerinde Trump’a oy verenlerin yüzde 44’ü de iddialara inandığını belirtti.

Bin 640 yetişkin ABD’linin ulusal çapta temsili örneklem olarak kullanıldığı ve cinsiyet, yaş, ırk ve eğitimin yanı sıra 2016 başkanlık seçimlerindeki oy, kayıt durumu ve haberlere göre derlendiği anket yalnızca bu verileri de paylaşmadı. Ankete katılanlara koronavirüs hakkında yanlış ya da yanıltıcı bilgi aktarımı konusu da soruldu.

Ankete katılan Demokratların yarısından fazlası en yanıltıcı bilgi kaynağı olarak Trump yönetimini gösterdi. Öte yandan Cumhuriyetçilerin yarısından fazlası bu konuda ana akım medyayı suçladı. Ayrıca katılımcıların yalnızca yarısı koronavirüs aşısı mevcut olduğunda aşı olmayı planladığını söylerken Trump seçmenlerinde bu oran yüzde 44’e düşüyor.