Güney Amerika Vezenuela savunma bakanı: İran gemilerini koruyoruzID:57520
Yayınlanma:
27 May 20

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, İran'dan Venezuela'ya akaryakıt taşıyan gemilere Venezuela donanmasının eşlik edeceğini bildirdi.

İRNA'nın haberine göre, Patrino Lopez, ülkesinin İran gemilerini memnuniyetle karşıladığını belirterek, İran gemilerini korumak ve onu samimiyetle karşılamanın İran'a şükran olduğunu söyledi.

Venezuela genel kurmay başkanlığı da, dün gece Venezuela ordusuna ait savaş uçaklarının  Venezuela sularında İran gemilerine eşlik ettiğini söyledi.

Venezuela cumhurbaşkanı Nikolas Maduro pazar gecesi yaptığı açıklamada İran halkı ve devletine teşekkür ederek 'Venezuela'nın yalnız olmadığını ve cesur dostlarının olduğu görülmüştür' dedi.

Maduro, 'emperyalist ülkelerin zorbalıkla  Venezuela'ya dayatmada bulunmak istediklerini ama kardeşliğin, halkları özgürlüğe kavuşturabileceğini' söyledi.

Bilindiği gibi  Amerikan zorba yönetimi Venezuela'da seçimle iktidara gelmiş olan meşru Maduro iktidarını devirmek için bu zamana kadar açık bir şekilde darbe girişimlerine destek verdiyse de başarılı olamamıştır bu yüzden bu ülkeye iktisadi yaptırımlar uygulamak suretiyle baskı yapmaktadır.