ABD ABD'de polisin ırkçı tutumuna tepkiler sürüyorID:57550
Yayınlanma:
28 May 20

Amerikan Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar'ın müslüman temsilcilerinden İlham Omar, ABD'de bir polisin siyasi bir genci öldürmesine sert tepki gösterdi.

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi genç Floyd'un öldürülmesiyle ilgili eyaletin milletvekilleri ve senatörleri, sorumlular hakkında kapsamlı soruşturma talep etti.

Minnesota milletvekilleri Ilhan Omar ve Betty McCollum ile senatörler Amy Klobuchar ve Tina Smith, eyalet ve bölge başsavcılarına gönderdikleri mektupta, Minneapolis kentinde yaşanan hadisenin takipçisi olduklarını belirtti ve Floyd’un ölümüyle ilgili her türlü detayın soruşturulması çağrısında bulundu.

Tamamı Demokrat olan vekil ve senatörlerin mektubunda, ''Bulguların gün ışığına çıktığını ve yetkili makamların davayı incelediğini anlasak da olayın ciddiyetinden dolayı ek bir bağımsız araştırmanın gerektiğini düşünüyoruz. Tüm video görüntüleri dahil, her türlü kanıtın hızlı bir şekilde güvence altına alınması konusunda agresif bir takip yapmanızı istiyoruz.'' ifadesine yer verildi.

Eyalet temsilcileri, anayasal hakların ihlaliyle ilintili olduğunu belirttikleri bu hadisenin soruşturulması kapsamında, aşırı güç kullanarak Floyd’un ölümüne sebep olan polis memurlarının daha önceki tutuklama hadiselerinde bir suistimalin yaşanıp yaşanmadığına dair bilgilere de bakılmasını talep etti.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve bir grup protestocu Floyd'un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etmişti.

Bu arada ABD Başkanı Trump da,  siyahi vatandaşın gözaltı işlemi sırasında polis tarafından boğularak öldürülmesini, "Çok üzücü bir olay" olarak niteledi.

Amerika'da polisin başta siyahiler olmak üzere çeşitli ırkçı saldırıları bu ülkede her zaman protestolara neden olurken suçlu polisler ve kişilerin ise bir süre sonra suçlardan beraat etmesi ABD'nin ırkçı siyasetlerinin açık onayı manasına geliyor.