Asya Çin lideri Cinping’den ABD’ye gözdağı: Savaşa hazır olmalıyızID:57557
Yayınlanma:
28 May 20

ABD'nin ekonomik savaşı ve koronavirüs salgını sonrası Çin'i suçlayan açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkileri iyice gerdi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 'Salgını kontrol altına alma çabaları normale döndüğünde, savaşa hazırlıklı olmalıyız' dedi.

Kökeni henüz belirlenemeyen ama ilk kez Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen yeni tip koronavirüs salgını en çok ABD’de can adlı. Önlem almakta gevşek davranan Trump yönetimi, Çin’i dünya ülkelerinin gözünde hedef tahtası haline getirdi. ABD’nin başını çektiği ülkeler, Çin’in yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’ne de tepki gösteriyorlar. 

Çin Halk Cumhuriyeti lideri Şi Cinping, korona süreci ve sonrasıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. The Times’ın haberine göre Washington ve Pekin arasında artan tansiyona dikkat çeken Şi Cinping, yüksek risk içeren bir döneme girdiklerini söyledi.

‘KAPASİTEYİ ARTIRMALIYIZ’

Çin Devlet Başkanı, “Salgını kontrol altına alma çabaları normale döndüğünde, savaşa hazırlıklı olmak için kendimizi eğitmenin yolunu bulmamız gerek. Ordumuzun silahlı mücadele ve askeri operasyonlardaki kapasitelerini geliştirmeli, bu kapsamda tatbikatlar yapmalıyız” dedi.

Savunma Bakanı Wei Fenghe ise, ABD’nin salgının başından bu yana kendilerine yönelik baskıcı bir tutum izlediğini belirterek, “Savaşçı ruhumuzu güçlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Fenghe’nin verdiği bilgilere göre Çin’in savunma bütçesini bu yıl yüzde 6.6 oranında artırarak 178 milyar dolara çıkarması bekleniyor.