Filistin Gasp'a hazırlanan işgalci rejim durdurulmalı!ID:57815
Yayınlanma:
03 Haz 20

Terör rejimi İsrail, Filistinlilerin elindeki son toprak parçalarından Batı Yaka’yı da ilhak etmeye hazırlanıyor. İşgal rejimi Savunma Bakanı Gantz, bölgenin ilhak edilmesi sonrası yaşanabilecek olası gelişmelere karşı hazırlıklı olmaları için orduya, hazır olması çağrısında bulundu. Siyonistler yeni bir gaspa hazırlanırken dünyadan güçlü bir ses çıkmıyor. ABD ve Körfezde bulunan Arap ülkeleri, Siyonistlerin bütün adımlarını desteklerken, uluslararası kuruluşların açıklamaları ise çok sönük kalıyor.

İşgal rejimi, Filistin’in kontrolünde bulunan Batı Yaka’ya el koymaya planını işletmeye devam ediyor.

İşgal rejimi Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanı Benny Gantz, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'ye, Filistinlilerin bölgelerinde atılacak diplomatik adımlar öncesi İsrail ordusunda gerekli hazırlıklara başlanılması talimatını verdi." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Gantz'ın ilhak süreciyle bağlantılı kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlaması için bir kişiyi görevlendireceği kaydedildi.

Her ne kadar açıklamada bahsedilen "diplomatik adımların" detayına ilişkin bilgi verilmese de söz konusu adımlardan kastın işgal altındaki Batı Yaka'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin ilhakı olduğu belirtiliyor.

İşgal rejiminin ilhak planını hayata geçirmesi halinde bölgedeki tansiyonun yükseleceği ifade ediliyor.

NETANYAHU İLE KUSHNER GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, işgal basınında yer alan haberde, işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner'in telefonda görüştüğü belirtildi. Görüşmede, terör rejimi İsrail'in işgal altındaki Batı Yaka'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ile Ürdün Vadisi'ni ilhak planı ve olası sonuçlarının ele alındığı ifade edildi.

ABD Başkanı Trump'ın Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Yaka'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

TRUMP’TAN KÖRFEZ ÜLKELERİNE TEŞEKKÜR

Trump, söz konusu toplantıda, Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne "barış çabalarını destekledikleri için" teşekkür etmişti.

Söz konusu ülkeler ve Suudi rejiminin son dönemlerde işgal rejimi israil’e verdiği destek artık herkes tarafından biliniyor.

Suudi rejimi, işgal rejimiyle anlaşması ve teslim olması için HAMAS’a baskıda bulunmuş ve Arabistan’da bulunan onlarca HAMAS yetkilisini tutuklamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, Netanyahu 1 Temmuz'dan itibaren Batı Yaka'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin ilhakını kabine veya meclisin onayına sunabilecek.