İran İmam Humeyni zamanında en büyük değişiklikleri gerçekleştirdiID:57818
Yayınlanma:
03 Haz 20

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, İslam İnkılabı'nın kurucusu İmam Humeyni'nin zamanında en büyük değişikliklere imza attığını belirtti.

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin İslam İnkılabı'nın kurucusu İmam Humeyni (r.a) hakkındaki konuşması başladı.

İran halkına hitap eden Ayetullah Hamane'nin yaptığı konuşmasından satır başları şöyle:

- Büyük İmam, vefatından sonra da aramızda yaşıyor ve canlı olarak anılarda yaşaması gerekiyor ve onun varlığından, maneviyatından ve düşüncesinden faydalanacağız.

-Dönüşüm ve tahavvül ruhu onun en önemli özelliğidir. Rolü sadece bir öğretmen veya hoca rolü değildi, sahada bir komutan ve gerçek bir liderdi.

- İmam zamanında en büyük değişikliklere imza attı ve birçok alanda da değişiklik yaptı.

- İmam Humeyni  tam anlamıyla İran ulusunda bir devrim yaptı. İmam'ın hareketinden önce bazı mücadeleler vardı, ancak çalışma alanları az sayıda öğrencileri kapsıyordu. İmam'ın hedefi bir grup değil, İran halkıydı. Millet bir okyanus gibidir, bir okyanusta fırtına çıkarmak herkesin işi değil. Havuzu dalgalandırmak mümkün fakat okyanusu dalgalandırmak herkesin işi değil.

- Milletin hareketsizlik ve itaatkar ruhundaki değişim İmam'ın bir başka eylemiydi. İran'da İslami hareketten önce halkımız temel meseleleriyle değil kişisel meseleleriyle meşguldü, ancak İmam Humeyni İran halkına taleplerini aramalarını öğretti.

- Diğer bir değişiklik de halkımızın kendilerine ve topluma olan bakış açılarındaki değişiklikti. İran ulusunda kendine güven sorunu vardı ve yurt dışı ile içinde hiç kimse İran ulusunun büyük güçlerin üstesinden gelebileceğini hayal edemezdi. İmam Humeyini İran halkına kendilerine güvenmelerini sağladı.

- Dünya güçleri görüşündeki değişim, İmam'ın bir başka işiydi. O dönemde kimsenin Amerika’ya meydan okuması söz konusu değildi. İmam, ABD başkanlarının "Humeyni, Amerika hakkında küçük düşürücü sözler ifade etti" şeklinde cümle söylemesine yol açtı.