Asya Asya ülkelerinde koronavirüs vakaları yeniden artıyorID:57838
Yayınlanma:
03 Haz 20

Güney Kore ve Japonya başta olmak üzere birçok Asya ülkesinde koronavirüs vakaları yeniden artışa geçti.

Güney Kore ve Japonya başta olmak üzere birçok Asya ülkesinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları yeniden artışa geçerken, salgın Arakanlı mültecilerin barındığı Bangladeş’teki en büyük mülteci kampına kadar ulaştı ve bir kişi hayatını kaybetti.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre son 24 saat içerisinde 49 kişide koronavirüs tespit edilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısı 11 bin 590’a yükselirken, 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı da 273’e ulaştı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da ise son 24 saat içerisinde 34 yeni vaka görülürken, bu 19 günün ardından tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısı oldu. Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 16 bin 930 oldu.

Bloomberg’e göre Tokyo Valisi Yuriko Koike, vatandaşlara önlemlere daha fazla özen göstermeleri için bir uyarı vermeyi planlıyor.

Uyarı yeni kısıtlamalar anlamına gelmese de, yapılan uyarının ardından vaka sayıları artmaya devam ederse, başkentteki şirketlerin kapıları tekrar kapatılabilir ve vatandaşların evde kalmaları istenebilir.

Vakaların yeniden artışı, Tokyo bölgesindeki acil durumun kaldırılmasından bir hafta sonra ortaya çıktı.

Koronavirüs kaynaklı ilk Arakanlı ölümü

Koronavirüs salgını, yaklaşık bir milyon Arakanlının aşırı yoksulluk içinde yaşadığı Bangladeş'teki mülteci kamplarında ilk ölüme neden oldu.

Arakanlı Müslümanların sığındığı kampların bulunduğu Bangladeş'in Cox's Bazar şehrindeki bir yetkiliye göre, Kutupalong Mülteci Kampı'nda yaşayan 71 yaşındaki Arakanlı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bangladeş’teki kamplarda yaşayan 29 kişinin ise koronavirüs testi pozitif çıktı.

Sosyal mesafe önlemlerine uyulmadığı ve insanlara salgın hakkında yeterince bilginin verilmediği bu kalabalık kamplarda Covid-19’un hızla yayılmasından endişe ediliyor.

Bangladeş, salgının yayılmasını önlemek için Arakanlı mültecilerin yaşadığı kampların giriş noktalarına bazı kısıtlamalar getirdi.

Bangladeş’te şimdiye kadar 52 bin 445 vaka tespit edilirken, 709 kişi de hayatını kaybetti.

Pakistan’da vakalar artıyor

Pakistan’da son 24 saatte 4 bin 65 vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka 80 bin 463’e ulaştı. 67 kişinin hayatını kaybetmesiyle de toplam ölü sayısı bin 688 oldu. Şimdiye kadar 28 bin 923 kişi de iyileşti.

Ülkede, son 24 saatte 16 bin 548 kişiye test yapılırken, şimdiye kadar ki test sayısı 595 bin 344 oldu.

Afganistan

Halk Sağlığı Bakanlığı’na göre son 24 saat içinde görülen 759 yeni vaka ile toplam vaka sayısı 16 bin 509 oldu.

Ülkede son 24 saatte yaşanan 5 ölüm ile toplam can kaybı 270’e çıkarken, şimdiye kadar toplam bin 450 hasta da iyileşti.

Afganistan’da şu ana kadar yapılan toplam test sayısı ise 40 bin 950 oldu.