Yemen Ensarullah Sözcüsü:Suudi koalisyonu Yemen'e destek adı altında dilencilik yapıyorID:57846
Yayınlanma:
03 Haz 20

Yemen Ensarullah Sözcüsü, Yemen'e mali yardım toplama hedefiyle Riyad'da düzenlenen oturuma gösterdiği tepkisinde, saldırgan ülkelerin Yemen'e destek adı altında dilencilik yaptıklarını vurguladı.

Mart 2015'ten beri ABD, BAE ve bazı ülkelerin de desteğiyle Yemen'e saldırı düzenleyen Suudi Arabistan ev sahipliğinde dün Riyad'da Yemen'e mali yardım hedefiyle  düzenlenen oturumda, Yemen'e yardım için bir milyar doları aşkın yardım toplandığını iddia etti.

İRNA'nın haberine göre, Yemen Ensarullah Sözcüsü Muhammed Abdusselam dün sosyal medya hesabından paylaştığı yazıda, saldırgan Suudi koalisyonun Yemen'e yönelik muhasara ve saldırılarıyla  ahlaki ve siyasi açıdan çöküş yaşadığı ve Riyad konferansının düzenlenmesiyle, onların  hedefinin Yemen halkına sözde destek olduğunu göstermek olduğunu belirtti.

Ensarullah Hareketi Sözcüsü bazı ülkelerin Riyad konferansına katılmasına tepki gösterip, konferansa katılan ülkelerin suçluların propagandaları arkasında olmamaları gerektiğini , Yemen'e yardım etmek niyetinde olan her ülkenin Yemen'e yönelik muhasara ve savaşa son vermekle Yemen halkına destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Yemen  Yüksek Siyasi Konseyi üyesi Muhammed Ali el Husi de açıklamasında, Yemen'in çözüm yolunun  sadece Yemen muhasarası ve savaşının son bulması olduğunu belirterek, yenilgi almış bir oturumla hakikatin saklanamayacağını belirtti.