Dünya ABD, kendisine zarar veriyorID:57847
Yayınlanma:
03 Haz 20

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, George Floyd'un ölümünün ardından ABD'de patlak veren protestolardaki polis şiddetini kınadı.

Vatikan’daki haftalık konuşmasında George Floyd’un ölümünün ‘trajik’ olduğunu belirten Papa Francis, ‘kimsenin ırkçılığa göz yummaması gerektiğini’ dile getirdi.

Papa Francis, ‘ABD’nin kendini yenilgiye uğrattığını’ söyledi. Francis, ırkçılık yüzünden ölen George Floyd ve diğer herkes için dua ettiğini aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'li yetkililere siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilere müdahale etme konusunda itidal çağrısında bulundu. 

Guterres, Twitter hesabından "Bize ev sahipliği yapan ülke ve BM'nin merkezi New York'ta şiddet olayları görmek çok üzücü" mesajını paylaştı. 

"Şikayetler duyulmalı ama barışçıl ifade edilmeli ve yetkililer gösterilere müdahale konusunda itidalli olmalı" çağrısı yapan Guterres, "Irkçılığı hepimizin reddetmesi gerek" ifadesini kullandı. 

Guterres, toplumun her kesiminden liderlerin eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı sosyal bütünlüğe yatırım yapması gerektiğini ifade etti.

Floyd protestoları, bir haftayı geride bırakırken, başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kent, haftaya gece sokağa çıkma yasaklarıyla başladı.

25'e yakın kentte, Ulusal Muhafız Birlikleri, polise yardımcı olmak ve olayları kontrol altına alabilmek için devreye sokuldu.