Yemen BM: 20 milyon Yemenli korona ve açlık tehdidi ile karşı karşıyaID:57937
Yayınlanma:
05 Haz 20

Birleşmiş Milletler (BM), bir hafta içerisinde Yemen'e yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sağlık malzemelerinin yer aldığı üçüncü yardım sevkıyatını ulaştırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yemen ofisinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 25 solunum cihazı ile 66 kişisel koruyucu ekipman kitinin yer aldığı destek paketinin karşılandığı ifade edildi. Son yardımlarla BM'nin bölgeye bir hafta içinde üçüncü yardım paketini gönderdiği belirtiliyor.

DSÖ ve Dünya Gıda Programı, 29 Mayıs'ta bölgeye 31 ton tıbbi yardım malzemesi, BM Çocuklara Yardım Fonu da 1 Haziran'da Kovid-19 ile mücadele kapsamında 21 ton sağlık malzemesi göndermişti.

Yemen'deki resmi verilerde, 419 kişinin Kovid-19 hastası olduğu, bunlardan 95'inin hayatını kaybettiği, 17 kişinin iyileştiği belirtiliyor.

Bu arada Yemen'in doğusundaki Hadramevt ilinde meydana gelen şiddetli yağış sonucu meydana gelen sel nedeniyle 313 ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığı, 367 ailenin ise selden etkilendiği belirtildi.

El-Islah Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Useyl Cevban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hadramevt'te yaşanan sel felaketine ilişkin bilgi verdi.

İlde 367 ailenin selden etkilendiği, 313 ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Cevban, Hacer ve Meyfa ilçerinde 100 evin zarar gördüğünü aktardı.

Diğer yandan BM, Yemen'e yönelik muhasaradan dolayı Yemen halkının açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bildirdi.