Avrupa Makron'dan İran'ın içişlerine müdahale girişimiID:57976
Yayınlanma:
06 Haz 20

Fransa cumhurbaşkanı Emanuel Macron, dün gece yaptığı açıklamada, İran'ın içişlerine müdahale ederek çifte vatandaş bir suçlunun serbest bırakılmasını istedi.

Fars haber ajansına göre, Macron, twitterden yaptığı açıklamada, İran asıllı Fransa'da yaşayan çifte vatandaş olan ve casusluk suçundan cezaevinde bulunan Feriba Adilhah'ın  en kısa zamanda serbest bırakılmasını istedi.

Fransa dışişleri bakanı Jean-Yves Le Drian da  dün benzeri bir açıklama yapmış ve İran'ın içişlerine müdahale sayılan açıklamasında, sözkonusu kişi hakkında verilecek suç oranının iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceği tehdidinde bulunmuştu. 

Feriba Adilhah, İran mahkemesinde casusluk ve ülkenin güvenliği aleyhinde girişimde bulunma suçuyla 6 yıl hapis cezasına mahkum oldu. 

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Fransız yetkililerinin İran’daki yargı süreci ile ilgili iddialarına tepki göstererek, “Defaatle ifade ettiğim gibi, İran vatandaşı Bayan Feriba Adilhah dosyası konusunda bağımsız ve adil bir yargı süreci yapıldı” dedi.

Bayan Adilhah'ın işlediği suçla ilgili hakkında ceza verildiğini belirten Musevi, bu mahkumun da cezasını hapishanede geçirmekte olduğunu kaydetti.

Musevi, politik baskılar ve başlatılan propaganda kampanyalarının kararın uygulanmasını engellemeyeceğini ifade ederek, Fransız yetkilere İran’ın iç işlerine müdahale etmeme çağrısında bulundu.

Musevi, daha önce de Fransa Dışişleri Bakanı'nın müdahaleci tavrına sert bir şekilde tepki göstererek,  "İran hiçbir şekilde yargının bağımsızlığı dahil olmak üzere egemenlik ilkelerine saygısızlık gösterilmesine tahammül edemez" demişti.