Dünya Amerika Almanya’daki binlerce askerini geri çekiyorID:57987
Yayınlanma:
06 Haz 20

Haber kaynakları, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine binlerce Amerikalı askerin Almanya’dan çekileceğini ve bazıları Polonya ve Amerika’nın diğer müttefiklerine gönderileceğini duyurdu.

Reuters haber ajansının haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump orduya Almanya’daki 9 bin 500 askeri bu ülkeden çıkarması yönünde talimat verdi.

Hali hazırda Almanya’da 34 bin 500 Amerikalı terörist asker bulunuyor. Bu sayı Trump’ın talimatı uygulandıktan sonra 25 bine düşmesi bekleniyor.

Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı bir yetkili bu konuda şu açıklamayı yaptı:

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley aylardır bu plan üzerinde çalışıyordu. Bu karar ABD Başkanı Trump’la Almanya Başbakanı Merkel arasında yaşaman gerginlikle ilgisi yoktur.

Amerika’nın Almanya’daki askerlerinden bir bölümünün bu ülkeden çekilmesi muhtemelen Avrupa liderlerini Amerika’nın Avrupa’ya yönelik askeri yükümlülükleri konusunda kaygılandıracaktır; zira bu karar Amerika ile Almanya arasında gerginlik bağlamında yeni bir dönemin başladığını gösteriyor.

Amerika Başkanı Donald Trump beyaz saraya girdiği günden beri, Almanya yönetimine askeri bütçesini arttırması için baskı uyguluyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçenlerde ABD Başkanı Trump’ın Washington’da G-7 zirvesine katılma davetini reddetti.