Avrupa Terör rejiminin Kirli işgaline karşı bin sesID:58814
Yayınlanma:
26 Haz 20

Trump’ın ‘hediye ettiği’ Filistin’i yutma planını meclise sunmaya hazırlanan Netanyahu’ya karşı Avrupa’dan en yüksek sesli itiraz... 25 ülkeden bin 80 parlamenter ‘Bu işgali durdurun’ manifestosu hazırladı. “2020’de güçle toprak kazanımının yeri yok. Uluslararası hukuku yok sayan adım emsal oluşturur” uyarısında bulunuldu. AB başkentlerine ‘Bu meydan okumaya karşı harekete geçin’ çağrısı yapıldı.

Terör rejimi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’nın bazı bölümleri ve Ürdün Vadisi’ni ilhak planını 1 Temmuz’da parlamentodan geçirmeye hazırlanırken 25 Avrupa ülkesinden 1080 milletvekili Netahyahu’nun ilhak planına karşı ülkelerinin liderlerini harekete geçirmek için ortak bir mektubun altına imza koydu.

Mektupta Avrupalı parlamenterlerin ortak vurgusu ilhakın “Olası bir İsrail-Filistin barışına ölümcül etkisi olacağı” şeklindeydi. 25 ülkenin Avrupalı milletvekillerinin her biri  liderlerine ilhak sürecini önleme ve iki devletli çözüm imkanlarını kurtarma çağrısı yaptı. Salı günü yayımlanan mektupta, “Zor kullanarak toprak kazanımının 2020 yılında yeri yoktur ve bunun da belli sonuçları olacaktır.” ‘ifadeleri yer alırken Avrupalı liderlere “bu meydan okumaya karşılık kararlı hareket etme” çağrısında bulunuldu.

Avrupalı milletvekillerinin mektubu BM Güvenlik Konseyi’nde Çarşamba günü ilhak planının kınanmasının öncesinde geldi.  Bu da işgalci İsrail’e yönelik uluslararası baskıların ne kadar arttığının göstergesi oldu.

Mektupta, “Biz, Avrupa’nın her yerinden milletvekilleri, kurallara dayalı küresel düzene bağlıyız, Başkan Trump’ın İsrail-Filistin çatışması ile ilgili planından ve Batı Şeria topraklarının yakında İsrail’e ilhakından dolayı aynı endişeleri paylaşıyoruz. Bunun uluslararası ilişkilerde genel olarak oluşturacağı emsalden dolayı derin bir kaygı duyuyoruz” ifadelerine yer veren milletvekilleri ayrıca Trump’ın planının “Parçalanmış Filistin toprakları üzerinde kalıcı bir İsrail egemenliğini teşvik ettiği, Filistinlilerin egemenliğini yok ettiği ve İsrail’e Batı Şeria’nın önemli parçalarını tek taraflı ilhak için yeşil ışık yaktığı” uyarısında bulundu.

Mektuba imza atan milletvekilllerinin ülkeleri ise şöyle:

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor. ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı. Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’nin “ilhakını” kabine veya meclisin onayına sunabilecek.