Politika Saadet Partisi'nden kıdem tazminatı tepkisi! Hak kaybına neden olacakID:58942
Yayınlanma:
29 Haz 20

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, “Kıdem tazminatında hak kaybına neden olacak, kıdem tazminatının temel unsurlarına zarar verecek bir girişimde bulunulmamalıdır.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, partisinin İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında konuştu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ilgili tartışmalara değinen Şerafettin Kılıç, "Çalışma hayatının en önemli gündem maddelerinden birini kapsayan bu tartışmalar, işçileri ve ailelerini endişeye sevk etmiştir. Ayrıca bu salgın döneminde ülkemizin yaşadığı ekonomik ve sosyal zorluklar içerisinde kıdem tazminatı konusunun tartışılması yerinde ve uygun değildir." dedi.  

KIDEM TAZMİNATINDAKİ DÜZENLEME HAK KAYBINA NEDEN OLACAK

Kıdem tazminatındaki düzenlemenin işçinin hak kaybına uğramasına neden olacağını belirten Kılıç, "Kıdem tazminatının temel unsurlarına zarar verecek bir girişimde bulunulmamalıdır. Çalışma hayatının huzurunu bozacak, kıdem tazminatına darbe vuracak bir düzenlemeden uzak durulmalıdır. Kazanılmış haklar korunmalıdır. Mevcut kıdem tazminatı sistemi içerisinde, işçilerin kıdem tazminatı hakkına ulaşmasında bazı yasal boşluklar ile işverenlerin birtakım olumsuz uygulamaları nedeniyle çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Bu zorlukları aşmak için kapsayıcı düzenleme yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET KREDİYİ, FAİZİ ÇÖZÜM OLARAK GÖSTERDİ

Koronavirüs salgınının yol açtığı ekonomik sorunlara karşı hükümetin faizi çözüm olarak ortaya koyduğunu savunan Kılıç, şöyle konuştu:

"İktidar salgın sebebiyle oluşan kriz için adres olarak bankaları, krediyi, faizi gösterdi. Bu kötü kriz yönetimi sonucunda vatandaş bankalara yöneldi. Pandemi tedbirleri kapsamında herkese faizli kredi dağıtılıyor. Üstelik de bu durum, çok büyük bir lütufmuş gibi yapılıyor. Borç altında olan işletmelerin kredilerle faizli olarak yeniden borçlandırılması, bir süre sonra maalesef iflaslara ve istihdam kaybına yol açacaktır. 

FAİZSİZ DESTEK PAKETLERİ AÇIKLAYIN

Faiz kelimesini kullanmamak için “kamu finans kuruluşlarımızın yeni destek paketleri” başlığı kullanılarak algı yanılması oluşturuldu. Bu şekilde de bugüne kadar faizden uzak durmuş, faizli kredi almamak için direnmiş insanlar bile bu ateşin içine çekilmeye çalışıldı. İnancımıza göre haram olan faiz, çözüm yolu olarak gösterilerek teşvik edildi. Her fırsatta ve söylemde faize karşı olduğunu vurgulayan iktidara diyoruz ki; faize karşı olduğunuz pozlar veriyorsunuz. O halde ekonomik zorluk içindeki kişi ve firmalara, çıkmazlarına karşı bir çare olarak faize bulaşmayı sunmamanız gerekirdi. Bir destekte bulunmak istiyorsanız faizsiz destek paketleri açıklayın ki herkes yararlanabilsin."