Koronavirüs İran yılsonuna kadar yerel korona aşısını üretmeyi hedefliyorID:58949
Yayınlanma:
29 Haz 20

İran İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Teknolojisi Geliştirme Ofisi Genel Müdürü, İranlı bilgi tabanlı şirketlerin korona aşısını yıl sonuna kadar üretmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

İRNA'ya açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Sağlık Teknolojisi Geliştirme Ofisi Genel Müdürü Hüseyin Vatanpur, İran yapımı HPV ve mevsimsel grip aşılarının da yılsonuna kadar üretilerek piyasaya sürüleceğini ifade ederek, 'Aşı üretme konusunda gelişmiş ülkelerle aynı hızda ilerliyoruz. İran'ın kazanımları uluslararası camianınki ile rekabet edebilecek seviyededir' diye belirtti.

Birkaç bilgi tabanlı şirketin paralel şekilde korona aşısını üretmek için çalışmalarına devam ettiğinin altını çizen Vatanpur, şirketlerin bu alanda iyi gelişmelere imza attıklarını ve yakında bu şirketlerden birinin korona aşısını üretme konusundaki başarılarını açıklayacağını söyledi.

Halihazırda HPV aşısını üretmek için 3 bilgi tabanlı firmanın faaliyet ettiğine değinen Vatanpur, yıl sonuna kadar bu aşının üretim aşamasına geleceğini sözlerine ekledi.

Rahim ağzı kanserine karşı İran tarafından üretilen HPV aşısının geçen yılın sonunda öngörülmesine rağmen, korona salgını gibi nedenlerden dolayı ertelendi ve bu yılsonunda aşı üretiminin tamamlanması bekleniyor.