Yemen Al-ı Suud'un Yemen SersemliğiID:59019
Yayınlanma:
01 Tem 20

Yemen'in Güney bölgelerinde istifa etmiş Mansur Hadi hükümeti güçleri ve Güney Geçiş Konseyi güçleri arasındaki çatışmaların artması ile Suudi Arabistan Yemen Güney krizini yönetmek için Riyad anlaşmasını değiştirmek ve revize etmek istiyor.

Son bir ay içerisinde  Yemen Güney Geçiş Konseyi ve istifa etmiş Mansur Hadi hükümeti güçleri arasındaki  çatışmalar iyice tırmanmıştır.   Öyle ki  Güney Geçiş Konseyi Aden'de ve stratejik Sokotra adasında devlet kurumlarını kontrolü altına almış ve şimdi de Şebve ve Ebyin eyaletlerinde de kontrolü sağlamak istiyor. Yemen istifa etmiş hükümeti makamları ise Suudi Arabistan'ın siyasetlerini eleştirerek Riyad'ın   Güney Geçiş Konseyi ilerlemelerine karşı susarak istifa etmiş Mansur Hadi hükümetine ihanet ettiğini söylüyorlar.  Buna ilaveten  Yemen'in Güneyindeki yeni gelişmeler de  Mansur Hadi hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasında  Kasım 2019 Riyad anlaşmasının da pratikte yenilgiye uğradığını gösteriyor. Böyle bir ortamda Suudi Arabistan'ın Yemen'in istifa etmiş cumhurbaşkanı Abd Rabbe Mansur Hadi'ye  yeni bir teklifte bulunduğu söylenmektedir.  Ebyin eyaletinde askeri hareketliliğin durdurulması ve  bu eyalete askeri denetçilerin ve gözlemcilerin yerleştirilmesi, Güney Geçiş Konseyi özerkliğinin kaldırılmasına karşılık eyallete yeni makamların atanması, Güney Geçiş Konseyi tarafından el koyulan merkez banka paralarının iade edilmesi ve de yeni başbakanın belirlenmesi ya da  mevcut başkanın bir ay boyunca işine devam etmesi   Riyad'ın Mansur Hadi'ye teklifleri arasında yer aldığı söylenmektedir. Ancak Riyad'ın Mansur Hadi hükümetine önerdiği bu teklifleri arasında Güney Geçiş Konseyinin silahsızlandırılması hususuna yer verilmemiştir. 

Riyad'ın bu tekliflerine paralel olarak  Suudi Arabistan  Güney Geçiş Konseyini de bir şekilde memnun etmeye çalışıyor.  Bu doğrultuda Katar gazetelerinden El Arabi el Cedid ise bir köşe yazısında  Güney Geçiş Konseyinin yeni hareketlenmesine ve Riyad'ın  Mansur Hadi'ye  Yemen'in Güneyinde baş gösteren darbeyi meşru sayması yönünde baskı yapmasına odaklanmıştır.  Başka bir ifade ile  şimdi de istifa etmiş Mansur Hadi hükümetinin işlevsizliğinin farkına varan Riyad Güney Geçiş Konseyine tavizler vererek  Yemen'in Güneyindeki ihtilafları azaltmak istiyor. Suudi Arabistan, Güneş Geçiş Konseyi başkanı Ayderus El Zubeydi'nin tıpkı istifa etmiş hükümet cumhurbaşkanı Abd Rabbe Mansur Hadi gibi Riyad'da bulunduğu bir sırada  böyle bir yaklaşımı içerisinde olmuştur. 

Güney Geçiş Konseyinin askeri hareketlenmesi ve girişimlerinden dolayı ciddi bir darboğazda bulunan Mansur Hadi  Güney Geçiş Konseyi önünde esneklik göstererek onların ilerlemesini önlemek istiyor. 

Bu doğrultuda Mansur Hadi  geçen Cumartesi günkü konuşmasında  Güney Geçiş Konseyi güçlerinin  tacizlerine son verilmesini istemesine rağmen onları kardeş olarak adlandırdı. Mansur Hadi'nin bu yaklaşımı ise   onun  Riyad anlaşmasındaki taleplerinden  geri adım attığını gösteriyor.  Mansur Hadi daha önce  Riyad anlaşmasının askeri boyutu yani Güney Geçiş Konseyi'nin silahsızlandırılması maddesinin uygulanmasını istiyordu. Ardından da Yemen'in Güneyinde koalisyon kabinesinin kurulmasını istiyordu. Ancak bu talep, Riyad anlaşmasını yenilgiye mahkum etti.  Buna esasen  şimdi de Mansur Hadi  Güney Geçiş Konseyi'nin silahsızlandırılması talebinden geri adım atmış ve bu konseye siyasi tavizler vererek bu konseyi mevcut siyasetlerinden vaz geçirmek istiyor.  

Bu durum ise Suudi Arabistan'ın da Kasım 2019 anlaşmasını revize etmek istediğini gösteriyor. Halbuki  bu anlaşmanın hiçbir maddesi son 7 ayda hayata geçirilmemiştir.