ABD Craft: İran’a silah ambargosu dayatma çabaları veto edilebilirID:59064
Yayınlanma:
02 Tem 20

Amerika’nın BM daimi temsilcisi Kally Craft, İran’a silah ambargosunu dayatma talepleri Rusya ve Çin tarafından veto edilebileceğini açıkladı.

Çarşamba günü bir açıklama yapan Amerika’nın BM daimi temsilcisi Craft, Washington yönetimi İran’a dayatılan silah ambargosunun süresinin Temmuz ayının ortalarına kadar uzatılması yönünde BM güvenlik konseyi üyelerine baskı uygulayacağını, ancak Rusya ve Çin’in bu talebe karşı ciddi mücadele vereceklerini ve hatta Amerika’nın önerisini veto edeceklerini tahmin ettiğini belirtti.

Craft, bu durumda Amerika yönetimi BM yaptırımlarını bizzat uygulayacağını belirterek, Amerika’nın Avrupalı ortaklarından bu öneriye destek vermelerini umduklarını kaydetti.

BM güvenlik konseyi Salı günü Genel Sekreteri Antonio Guterres’in konseyin 2231 sayılı kararnamesinin uygulanması ile ilgili 9. raporunu ele almak üzere telekonferans yöntemiyle bir oturum düzenledi.

Oturumda ABD dışında konseyin diğer üyeleri Bercam nükleer anlaşmasına tam destek verirken, Amerika’nın tek taraflı bir kararla anlaşmadan çekilmesini ve İran’a yaptırımları yeniden dayatmasını eleştirdi. BM güvenlik konseyi üyeleri, İran’a silah ambargosunun süresinin uzatılması Bercam anlaşması ve 2231 sayılı kararnameye aykırı olduğunu vurguladı.

BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamede İran’a dayatılan silah ambargosu 18 Ekim 2020’de sona eriyor.