Avrupa Londra: İngiltere nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlıdırID:59157
Yayınlanma:
05 Tem 20

İngiltere dışişleri bakanlığı, yaptığı son açıklamada tezat dolu bir tutum sergileyerek, Londra'nın nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'ndaki bütün taahhütlerine bağlı olduğunu iddia etti.

İngiltere dışişleri bakanlığı, İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif'in AB dış siyaset sorumlusu Borrell'e yazdığı mektubu ardından dün yaptığı açıklamada İran'dan nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerine bağlı kalması iddiasında bulundu.

Zarif'İn Borrell'e yazdığı mektupla ilgili açıklama yapan İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Musevi, Zarif’in Avrupa ülkelerinin Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) karşı taahhütlerini yerine getirmemeleri ile ilgili AB Dış Politika Komiseri Josep Borrell’e bir mektup göndererek, konunun çözümü için Ortak Komisyonun meseleye müdahil olmasını istediğini belirttiğini bildirdi. 

Musevi yaptığı açıklamada Zarif’in gönderdiği mektubunda İran-UAEA arasındaki işbirliğine müdahalenin KOEP’e aykırı olduğunu ve mevcut işbirliğine olumsuz etkisi olabileceğinin vurgulandığını söyledi.

İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinin İran'la ilgili sözkonusu iddiaları, bu ülkelerin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini genel olarak yerine getirmedikleri bir zamanda yapılıyor. 

Nükleer anlaşmaya göre, sözkonusu ülkelerin İran'la ticari ilişkilerini normalleştirmeleri gerekiyordu. Bu bağlamda göstermelik bir hareketle, sözkonusu ülkeler tarafından INSTEX adıyla bir mali mekanizma kurulsa da bu sistem şimdiye kadar Amerika'nın Avrupa ülkelerine yönelik baskılarından dolayı işlemedi.