Avrupa Almanya: AB troykası Bercam’ı korumaya bağlıdırID:59158
Yayınlanma:
05 Tem 20

Almanya Dışişleri Bakanlığı Amerika ve AB troykasının Bercam nükleer anlaşmasına yönelik sözlerini tutmamasına işaret etmeksizin Almanya, Fransa ve Britanya’dan oluşan AB troykası nükleer anlaşmayı korumaya bağlı olduklarını ve bu bağlamda İran ile müzakerelere başladıklarını açıkladı.

Cumartesi günü bir bildiri yayımlayan Almanya Dışişleri Bakanlığı, AB troykası olarak başta yaptırımların istisnasız kaldırılması olmak üzere Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ve bu anlaşmayı korumak ve İran ile meşru ticaretlerini sürdürmek için hatta yükümlülüklerinden daha ötesinde hareket ettiklerini ileri sürdü.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, AB troykası olarak İran ve Bercam nükleer anlaşmasının diğer tarafları ile gerçekçi bir eğilim temelinde müzakerelere başladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Cumartesi günü twitter hesabında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Propaganda yaygaralarına inanmayın. ABD ve AB troykasının Bercam’ı ihlal etmeleri yüzünden İran en az altı kez anlaşmazlıkları çözme mekanizmasına başvurmuştur.

Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu ve Bercam koordinatörü Josep Borrell’e de bir mektup yazarak bir kez daha Avrupalı tarafların Bercam anlaşmasına bağlı kalmadıklarını hatırlatarak konuyu anlaşmanın 36.maddesine göre ortak komisyonuna havale ettiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif bu kararı AB troykası UAEK yönetim kuruluna İran karşıtı kararname taslağı sunması ve Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesinin ardından aldı.