Ortadoğu BM, Suudi Arabistan'da hapisteki kadın aktivistlerin serbest bırakılmasını istediID:59299
Yayınlanma:
10 Tem 20

BM İnsan Hakları Konseyi, diğer ülkelerden, Suudi Arabistan'a Suudi hapishanelerindeki kadın aktivistlerin serbest bırakılmaları için Suudi rejimine baskı yapmaya çağırdı.

BM İnsan Hakları Konseyi üye devletleri, Suudi Arabistan'a Riyad'daki G20 zirvesi öncesinde hapishanelerdeki kadın aktivistleri serbest bırakmaları için baskı yapmaya çağırdı.

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Callamard, Cenevre'de devam eden BM İnsan Hakları Konseyinin 44. oturumunda üye ülkelere hitap ederken de Suudi Arabistan'daki kadın aktivistler ve insan hakları savunucularının Riyad'daki G20 zirvesi öncesi serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Rapora göre, en az onlarca önde gelen kadın hakları aktivisti 2018'de Suudi hükümeti tarafından tutuklandı ve hapsedildi.

Suudi kadın aktivistlerinin Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın baskıcı politikalarının bir parçası olarak tutuklanması uluslararası toplum tarafından geniş bir şekilde eleştiriliyor.

Rapora göre, Suudi hapishanelerinde bulunan kadınlar işkence ve cinsi saldırı altındalar.

Callamard, 3 Temmuz'da İstanbul'da yaptığı açıklamada da Kaşıkçı davasında Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını, Türkiye'deki davanın Suudi Arabistan'daki davadan çok daha şeffaf ve adil olduğunu belirtmişti.