İran Musevi: İran'a silah yaptırımı uzatılırsa İran'ın cevabı sert olurID:59334
Yayınlanma:
10 Tem 20

İran dışişleri bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi,ABD'nin baskıları sonucu İran'a yönelik silah yaptırımının uzatılması halinde, İran'ın buna uygun ve güçlü bir tepki göstereceğini söyledi.

Seyyid Abbas Musevi,  İran'ın İsfehan kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu'nun İran aleyhindeki son bildirisine işaretle, İran'ın gönüllü olarak ajansla işbirliğini yaptığını ama bunun artık daimi olmayacağını söyledi.

Seyyid Abbas Musevi, İran'ın Netenz nükleer tesislerinden bir salonunda yaşanan hadiseye de işaretle, ilgili birimlerin gerekli incelemeleri sürdürdüklerini  belirterek, 'eğer bu hadisede yabancı unsurların parmağı varsa kesinlikle açıklanır ve eğer öyleyse onun da sonucuna katlanırlar' uyarısında bulundu.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Amerika terörist güçleri tarafından İran Kudüs Gücü komutanı general Kasım Süleymani'nin resmi ziyaret için gittiği Irak'ta şehit edilmesiyle ilgili  hukuki takibatın da devam ettiğini belirterek, ''bununla ilgili olarak İran dışişleri bakanlığında  özel bir daire oluşturuldu ve bunun yanısıra Yargı Kurumu bazı birimler de bu konuyu takip etmektedirler' dedi.

ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü'nden çıkmasına de temas eden Musevi, Trump'ın Beyaz Saray'a oturmasından sonra ABD'nin  uluslararası kurum ve kuruluşlarla da  ilişkilerinin kaos hali aldığını söyledi.

Musevi,  dünyanın Korona ile mücadele verdiği bu şartlarda ABD'nin kendi dayatmalarını gerçekleştirmemesi üzerine Dünya Sağlık Örgütü'nden çekilmesinin sağlık terörizmi olduğunu söyledi.