Coronavirus bağışıklığı bilinenden fazla olabilirID:59335
Yayınlanma:
10 Tem 20

Bir çalışma, koronavirüs antikorları için negatif test eden kişilerin hala bazı bağışıklıklara sahip olabileceğini belirtti.

Antikorlar için pozitif test eden her kişi için, ikisinin enfekte olmuş hücreleri tanımlayan ve yok eden spesifik T hücrelerine sahip olduğu bulundu.

Bu, hafif veya semptomsuz Covid-19 vakaları olan kişilerde bile görülmüştür.

Ancak bunun sadece bireyi koruyup kormadığı veya enfeksiyonun başkalarına geçmesini engelleyip engelleyemeyeceği henüz belli değil.

İsveç'teki Karolinksa Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, hem antikorlar hem de T hücreleri için 200 kişiyi test etti.

Bazıları kan bağışı yapan kişilerdi, diğerleri ise İsveç'te ilk kez enfekte olmuş bir grup insandan izlendi, çoğunlukla kuzey İtalya gibi daha önce etkilenen bölgelerden döndü.

Bu, daha geniş bir grubun, Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Enfeksiyon Araştırması Ofisi'nin bir parçası olarak yayınlananlar gibi, antikor test rakamlarından daha fazla Covid-19'a karşı bağışıklığa sahip olduğu anlamına gelebilir.

Muhtemelen bu insanlar bir antikor yanıtı vermiştir, ancak ya solmuş ya da mevcut testlerle tespit edilememiştir.

Ve bu insanlar virüse ikinci kez maruz kalırlarsa korunmalıdır.

Imperial College London'daki profesör Danny Altmann, çalışmayı "sağlam, etkileyici ve kapsamlı" olarak nitelendirdi ve "tek başına antikor testinin bağışıklığı hafife aldığını" gösteren kanıtlara katkıda bulunduğunu söyledi.

Sürü bağışıklığı
Çalışmanın yazarlarından yardımcı doçent Marcus Buggert'e göre, bu durum bizi sürü bağışıklığına hiç yaklaştırmıyor.

Bu T-hücrelerinin "sterilize edici bağışıklık" sağlayıp sağlamadıklarını, yani virüsü tamamen bloke ettiklerini veya bir bireyin hastalanmasını engelleyip virüsü taşımasını ve bulaşmasını engelleyip engelleyemeyeceklerini anlamak için daha fazla analiz yapılması gerekmektedir.

Covid-19 bağışıklığı etrafındaki tartışmaların çoğu antikorlara odaklanmıştır - asistan Prof Buggert, "bir hedefi düşüren füzeler" gibi davranan Y şeklinde proteinler olduğunu açıkladı.

Virüs, hücrelere girmeden önce nötralize olur ve nötralize eder.

Antikorlar virüsü nötralize edemezse, hücrelerinize girebilir ve onları virüs üreten fabrikalara dönüştürebilir.

Öte yandan, T hücreleri zaten enfekte olmuş hücreleri hedefler ve tamamen yok eder, diğer sağlıklı hücrelere yayılmalarını durdurur.

coronavirus bağışıklığı bilinenden fazla olabilir.