Gündem Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararı dünyada nasıl yankı buldu? Kim ne dedi?ID:59337
Yayınlanma:
10 Tem 20

Danıştay'ın Ayasofya'ya müze statüsü verilmesini öngören 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar vermesine yönelik ilk uluslararası tepki Rus Ortodoks Kilisesi'nden geldi.

Kilise'nin Sözcüsü Vladimir Legoida, "Rus Ortodoks Kilisesi ile diğer Ortodoks kiliselerinin endişelerine kulak verilmemiş olması çok üzücü" şeklinde konuştu.

Atina'dan Ayasofya kararına tepki: Karar medeni dünyaya karşı bir provokasyon

Ayasofya ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Yunanistan da karara ilk tepki gösteren ülkelerden oldu. Yunan hükümeti kararı "medeni dünyaya karşı bir provokasyon" olarak tanımladı.

Kültür Bakanı Lina Mendoni yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı milliyetçilik, ülkesini 6 asır geriye götürüyor" dedi.

Ayrıca Yunanistan Dışişleir Bakanı Nikos Dendias, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Danıştay'ın kararının, Atatürk tarafından alınan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararına, dünya kültür mirasına ve UNESCO'ya karşı bir "meydan okuma" olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ise (UNESCO) Ayasofya müzesinin statüsüyle ilgili yapılacak herhangi bir değişiklikle ilgili önceden kendilerine bilgi verilmesi ve yapılması planlanan değişikliğin UNESCO tarafından incelenmeye gerek duyulabileceğini açıkladı.

Reuters'a konuşan bir UNESCO yetkilisi Ayasofya'nın dünya mirası listesinde bulunduğunu ve bunun da bazı taahhütler ve yasal yükümlülüklere tabi olduğunu söyledi.

Ayasofya'nın yeniden cami olarak kullanılmasının yolunu açan Danıştay kararına bir tepki de Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides'ten geldi.

'Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerindeki aşikar ihlali'

"Türkiye'nin kararını şiddetle kınıyoruz ve Türkiye'yi uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” diyen Hristodoulides, "Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerindeki aşikar ihlali, Ortodoks inancının evrensel bir sembolü ve dünya mirası olan Ayasofya'nın statüsünü değiştirme kararında kendini gösterdi" ifadelerini kullandı.

Eski İsveç Başbakanı Carl Bildt de karara tepki gösteren isimlerdendi.

Carl Bildt: Karar tamamen politik

"Kararı endişe verici" olarak nitelendiren Bildt sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bölgede kesinlikle bir cami kıtlığı söz konusu değil, bu yüzden tamamen politik bir hareket" dedi.

Ayasofya’nın statüsünde değişikliğe ilişkin TBMM üyelerine hitaben yazılmış bir bildiriyi kabul eden Rusya Federasyonu Federal Meclisi alt kanadı Duma üyeleri de karara tepki verdi.

Aralarında Rusya Liberal Demokrat Partisi'nden üyelerin de olduğu parlamenterler, kararı kınayarak, "Moskova'ya karşı alınmışbir karar" olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz gün Duma'da kabul edilen bildiride, "Duma üyeleri, dünyaca ünlü müzenin statüsünde aceleci bir değişimin yol açabileceği hasarı önlemek için mümkün olan tüm adımların atılması gerektiğine inanıyor" ifadeleri kullanıldı.