ABD Trump'ın Avrupalı ortaklarına karşı yeni adımıID:59392
Yayınlanma:
13 Tem 20

ABD Başkanı Donald Trump, ekonomi koruma politikası çerçevesinde, ABD'nin ithal ettiği ürünlere ek vergi uygulamak suretiyle Washington'un ortakları ve rakiplerine karşı ticaret savaşı açmıştır.

Bu doğrultuda, ABD ile Fransa arasındaki dijital vergi krizi sürerken Washington yönetimi, Fransız ürünlerine yönelik yeni gümrük vergisi zammına hazırlanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Fransa'nın ihraç ettiği ürünlere yüzde 25 ilave gümrük vergisi uygulayacağını duyurdu.

Ek vergi uygulanacak ürünlerin toplam değerinin 1.3 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Amerikan internet firmalarının elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesini öngören yasa tasarısı 2019'un Temmuz ayında Fransız Ulusal Meclisi'nden geçmişti.

Washington, dijital hizmet vergisinin haksız olduğunu belirterek, soruşturma başlatmıştı. 

ABD, Fransa yönetiminin Amerikan Google, Facebook ve Apple gibi dev teknoloji firmalarına yönelik dijital hizmet vergilendirme yapmasının bir nevi ayrımcılık olduğunu iddia ederek, Fransa'ya karşı yeni adımını atmış oldu. Fransa ve bazı ülkeler ise, dijital hizmet vergisinin ülke içinde faaliyet yapan teknoloji devlerinin faaliyetinden elde edilen geliri artırmanın yollarından birinin dijital hizmet vergisi olduğuna inanıyorlar. Bu ülkelerce, sözkonusu firmalar, kendilerine adil şekilde vergi ödemediklerini de bildiriyorlar. 

Çoğu Amerikan merkezli ve çok uluslu olan teknoloji devleri, büyük miktarda gelir elde etmelerine rağmen hafif miktarda vergi ödüyorlar, ya da hiç ödemiyorlar.

Fransa’nın 4 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe koyduğu dijital hizmet vergisi, Fransa’daki faaliyetlerinden 25 milyon avronun üzerinde ya da dünyadaki tüm faaliyetlerinden 750 milyon avronun üzerinde hasılat elde eden şirketlerin, Fransa’daki hasılatları üzerinden %3 dijital hizmet vergisi alınmasını öngörmektedir. ABD ise Fransa tarafında uygulamaya konulan söz konusu dijital hizmet vergisinin ABD’nin çıkarlarını etkilediğini değerlendirdi ve Ticaret Kanunu’nun 301. bölümü kapsamında soruşturma başlattı.

ABD Başkanı Donald Trump, Fransa'nın bu kararına twitter hesabından gösterdiği tepkide, "Macron'un aptallığı, bu ülkeye yönelik misillemeye yol açacaktır. ABD, Paris'in bu eylemine yanıt olarak, bazı Fransız ürünlerine vergi uygulayabilecek." diye yazmıştı. 

Trump, bu firmaların vergi ödemeleri gerektiğini belirtirken Beyaz Saray da yaptığı bir açıklamada, Fransa yönetiminin dijital hizmet vergisine ilişkin kararından rahatsız olduğunu dile getirerek, bu tek taraflı girişimin Amerikan yenilikçi firmaları hedef aldığını bildirmişti.

O tarihten beri bu mesele Fransa ile ABD ilişkilerinde bir sorun olarak süregelmiştir. Esasında Amerikalılar sadece kendilerinin başka ülkeler veya firmalara karşı ek vergi uygulama hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar, Başka bir ülke Amerikan firmalarına karşı vergi kararı aldığında, bu mesele Amerikalılar için tahammül edilemez oluyor. 

Trump attığı twitinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık şekilde hakarette bulunup, Amerikan firmalarından vergi almasını aptallık olarak nitelemek suretiyle, Avrupalı liderlere tepeden bakıp, onları nasıl aşağıladığını ortaya koymuştur.

Buna rağmen ABD'nin bu kararının uygulanması için 3 aylık bir sürenin öngörülmesi, Fransa'nın dijital hizmet vergi kararının hayata geçirilmesini 3 aylığına ertelenmesini kabul ettiğini gösteriyor. ABD, Hindistan ve Türkiye dahil, dijital hizmet vergi kararı alan başka 10 ülkenin ürünlerine yönelik vergi uygulanacağını da açıkladı.

Avrupalılar, ticaret savaşının küresel ekonominin büyümesinin azalması veya yok olmasına ve de yeni bir güvensizliğin ortaya çıkmasına yol açtığına inanırken, ABD'nin tartışmaların odağında olan Başkanı Trump ise, Avrupa'dan gelen ürünlere yönelik ek vergi uygulanmasını defalarca isteyerek, bu savaşı körüklemeye çalışmıştır.