Dünya Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik StratejisiID:59399
Yayınlanma:
13 Tem 20

Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi hazırlanarak, 2007 yılı stratejisinin yerine geçti.

40 sayfadan ve 6 ana başlıktan oluşan Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin hazırlanması, Güney Kafkasya havzasında yer alan bu ülke milleti ve devletinin yanısıra, bölge ve dünya ülkeleri için önemli sayılıyor çünkü Ermenistan'ın bölge ve dünya ülkeleriyle işbirliği gidişatının ana hatları bu stratejide saklıdır. 
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan hükümetinin son 2 senede özel ve kamu sektörlerinde reform yapma çabalarına göre, Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin hazırlanmasını da Erivan hükümetinin yapısal reformu doğrultusunda ele alınarak değerlendirmek gerekiyor. 
Aslında, Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi, önceki stratejiden 13 sene sonra hazırlandı. Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde, 2007 yılı stratejisine göre, köklü değişikler yapılmıştır. Anlaşılan bu değişiklikler büyük ölçüde, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın orta ve hatta uzun vadeli arzu, istek ve hedefleriyle daha uyumludur.
Esasında, Ermenistan dahil herhangi bir ülkenin güvenlik yaklaşımlarının şekillenmesinde iç, bölgesel ve uluslararası etkenlerin değerlendirilmesi kaçınılmazdır. 
Bölge ülkelerinin etnik temelli politikaları ve jeopolitik, Ermenistan başta olmak üzere her ülkenin güvenlik yaklaşımları üzerinde önemli derecede etkilidir. Ayrıca, nüfuz sahibi güçlerin varlığından kaynaklanan gelişmeler ve tarihi süreçler, bu ülkeyi ve bölgeyi de etkiliyor. 
Ermenistan'ın politikası da, güvenlik konularında çeşitli etkenler ve şartların etkisi altında kalmıştır. Bu nedenle, Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde iç konular ve Ermenistan üzerinde etkili ülkelerin bölgesel işbirliği, sarih ve net biçimde dikkate alınmıştır.
Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde şöyle deniliyor:
"Ermenistan, İran İslam Cumhuriyeti ile  iyi komşuluk ve karşılıklı çıkarlar çerçevesindeki sıcak ilişkilerine dayalı olarak, Tahran ile muhtelif alanlarda ilişkilerini geliştirecektir."
Bu konu Ermenistan'ın 2007 yılı Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde de Erivan'ın o dönemki yetkililerince özel şekilde dikkate alınmıştı. 1991 yılında bağımsızlığına kavuştuktan sonra Ermenistan yetkilileri, Tahran ile ilişkilerine her daim önem vermiş ve buna vurgu yapmışlardır.
Ermenistan'ın İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerinin önemine sadece Erivan yetkilileri değil, Ermeni uzmanlar da her daim vurgu yapmış bulunuyorlar. Nitekim Ulusal Stratejik Araştırma Merkezi uzmanlarından Allen Qundian, Ermenistan'ın İran ve ABD ile ilişkilerini karşılaştırarak, Erivan yetkililerini stratejik müttefiki seçme konusunda yanlış yola gitmemeleri konusunda uyararak, İran ve Ermenistan'ın karşılıklı ilişkileri hakkında şöyle diyor:
"Ermenistan, ne olursa olsun, İran ve diğer ülkeler özellikle de Amerika ile ilişkilerini dengelemeli. Hele hele, İran tüm konularda Ermenistan için model sayılıyor ve büyük öneme sahiptir."
Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde Gürcistan'da istikrar konusu da dikkate alınarak, Gürcistan'da istikrarın Ermenistan için özel önem arz ettiği bildiriliyor.
Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde ancak, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin demokrasi ve insan haklarının savunulması konularında gerilemesinden endişe duyulduğu belirtiliyor.
Sonuç itibarıyla, Ermenistan'ın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin hazırlanması, Ermeni kitlelerinin memnuniyetini kazanmak için belirlenen hedeflere ulaşmak amacıyla Nikol Paşinyan'ın attığı yeni bir adımdır. 
Dış boyutta da Paşinyan hükümeti, bu strateji sayesinde Azerbaycan Cumhuriyeti ile Karabağ münakaşası dahil bu ülkenin bölgesel sorunlarının hafifletilmesine katkı sağlayabileceğini temenni ediyor./