ABD Robert O'Brien: Nükleer anlaşma tek yanlıydıID:59450
Yayınlanma:
15 Tem 20

Amerika Beyaz Saray güvenlik danışmanı Robert O'Brien, İran aleyhindeki tutumlarının devamında, ABD başkanı Trump'ın nükleer anlaşmadan tek yanlı çekilmesini desteklerken, 'Bu anlaşma tek yanlıydı' iddiasında bulundu.

ABD'li yetkili, New York Post gazetesine verdiği demeçte, Trump'ın 8 mayıs 2018 tarihinde nükleer anlaşmadan çekilmesi kararının yerinde bir karar olduğunu bildirirken,  Trump'ın bu kararının İran'ın nükleer alandaki konumunun zayıflmasına neden olduğunu iddia etti.

Beyaz Saray güvenlik danışmanı, İran'ın bugün her zamandan daha fazla nükleer bomba yapabilecek zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu belirterek, İran'ın 6 yıldır balistik füzeler alanında yoğun çalışmalar yaptığını söyledi.

Bu arada Amerikan dışişleri bakanı eski yardımcısı Wendy Sherman  ise, '5 yıl önce nükleer anlaşmayı onayladık ama Trump bu anlaşmadan çekildi ve bugün İran'ın nükleer alanda ve zenginleştirmede daha fazla faal olduğunu görüyoruz' dedi.

Bilindiği gibi Trump, 8 mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek yanlı ve yasadışı bir şekilde çıkmış ve aynı gün İran aleyhinde yaptırımların arttırılması kararı almış ve Trump'ın bu açıklamaları, başta ABD'nin Avrupalı ortakları olmak üzere dünya genelinde büyük tepkilere neden olmuştur.