ABD Trump, 'Medya ile uğraşmak demokrasi ile uğraşmaktan daha zor'ID:59453
Yayınlanma:
15 Tem 20

ABD başkanı Donald Trump, ilişkilerde gerilimin tırmandığı Çin’e karşı atılan adımlar kapsamında, Hong Kong’un ayrıcalıklı statüsüne son veren kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Rakibi Joe Biden’ı Çin ve göçmenlik konusunda eleştiren Trump “Beni destekleyen sessiz bir çoğunluk var” dedi.

Başkan Trump, Salı akşamı Beyaz Saray’da kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının başında Corona virüsü salgını başta olmak üzere pek çok konu başlığında gerginliğin yaşandığı Çin’e karşı atılan adımlara değindi.

ABD Başkanı, Çin’in yürürlüğe koyduğu ulusal güvenlik yasasının ardından, Hong Kong’a ticaret alanında uygulanan ayrıcalıklı statüye son veren kararnameyi ve Çin’i Hong Kong adımlarından sorumlu tutan yasa tasarısını imzaladığını açıkladı.

“Virüsün dünyadan gizlenmesinden ve dünyaya yayılmasından tamamen Çin’i sorumlu tutuyorum” diyen Cumhuriyetçi Başkan Trump, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin başkan adayı olarak yarışacak olan Joe Biden’a Çin konusunda yüklendi.

Trump, basın toplantısının geri kalan kısmında rakibinin göçmenlik, polis reformu gibi iç politikaya ilişkin konu başlıklarındaki yaklaşımını da eleştirdi.

Başkan Donald Trump, Beyaz Saray Gül Bahçesi’nde yaklaşık bir saat süren konuşmasının ardından basın mensuplarından soru aldı.

Gazetecilerden biri Trump’a, “Yaklaşık bir saat boyunca seçmen neden sizi seçmeli bunu anlattınız. Seçimleri kaybedeceğinizi mi düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Trump ise bir kez daha rakibi Joe Biden’la arasındaki politika farklılıklarına atıfta bulunarak anket verilerinin iyi olduğunu, kendisine destek veren sessiz bir çoğunluğun olduğunu belirtti.

“Kazanma şansımız yüksek” diyen Trump, posta yoluyla oy kullanılmasından endişe duyduğunu, bu yöntemle bağlantılı inanılmaz usulsüzlüklerin olduğunu söyledi.