Filistin Netanyahu'nun Zor GünleriID:60248
Yayınlanma:
31 Tem 20

Siyonist göstericiler Netanyahu aleyhindeki son girişimleri ile "son akşam yemeği" maketi çerçevesinde onun İsrail başbakanlığından istifa etmesini istediler.

Siyonist Rejim başbakanı Binyamin Netanyahu  2009 yılından bugüne kadar  İsrail başbakanıdır.   Amerika hükümetinin tam destekleri ve koruması sayesinde Netanyahu 2019 yılına kadar iktidarda bulunduğu süreçte pek ciddi bir sorun yaşamadı ve başbakanlıkta güçlü bir rakibi olmadan  görevini yapıp kabinesini de rahat rahat kurdu. 

Ancak 2019 yılından beri  işgal altıda bulunan topraklardaki  siyasi gelişmeler pek de Binyamin Netanyahu'nun istediği gibi  ilerlemedi. Bu çerçevede Binyamin Netanyahu  son bir ayda ise  her zamandan daha ziyade  uçuruma doğru yaklaşmış ve devrilme ihtimali de iyice güçlenmiştir. 

Gerçi Binyamin Netanyahu koronavirüsün yayılmasını  halkın baskıları ve kendisi aleyhindeki en büyük insani toplanmalar ve gösterilerin nedeni olarak gösteriyor ancak koronavirüs pandemisi  sırf protesto gösterilerinin ağırlığını arttırmış ve protestocuların  başbakanın görevinden istifa etme talebini pekiştirmiş ve asıl neden sayılmıyor. 

Netanyahu Kabinesinin  koronavirüs ile mücadeledeki başarısızlığı ve ekonomik sıkıntılar ve sorunlara rağmen son bir yılda Siyonist Rejim İsrail  siyasi kriz de yaşamıştır. 

Netanyahu'ya yöneltilen dörtlü yolsuzluk dosyaları da  geçen yıllardan beri İsrail başbakanının başının belası olmuştur. 

Gerçekte  Netanyahu'nun siyasi konumunun sarsılmasına ve ciddi bir şekilde zayıflamasına yol açan durum Netanyahu'nun  kişisel çıkarlarını kamu çıkarlarına tercih etmesi ve kamuoyunun beklentilerini gözardı etmesidir.  Siyonist halkı ise  " son akşam yemeği" pankartları ve maketleri açarak  Netanyahu'nun iktidar döneminin sona ermesini istiyorlar. 

Binyamin Netanyahu, halk arasındaki popülerliği ve halk üslerini kaybetmesinin yanı sıra   Likud Partisi içerisinde de  ciddi memnuniyetsizlikler ile karşılaşmıştır.  Çünkü Likud partisi konumu da Netanyahu'nun  performansından dolayı  tehlikeye düşmüştür. 

İsrail radyosunun son anketine göre  Likud Partisi  son iki ayda  parlamentoda 10 sandalye kaybederek hızlı bir şekilde düşüş yaşamaktadır.  Bu ankete göre Likud Partisi   27 Mayıs'ta 41 parlamento sandalyesine sahip olmasına rağmen  son ankette sadece 31 sandalyeye sahip olmuştur. 

Bu durumdan dolayı  görünen o ki   Netanyahu'nun zor günleri daha da zorlaştığı görülmektedir. Çünkü  halka ilaveten, Likud Partisi üyelerinden bir kesim de  onun bu partinin genel başkanlığından istifa etmesini ve devamında da başbakanlıktan uzaklaştırılmasını istiyorlar. 

Siyonist haber sitesi Arutz Şeva   bu husustaki raporunda şu ifadelere yer veriyor:  " Netanyahu başkanları olan mevcut ve eski Likud Partisi makamları  Netanyahu'nun başkanlıktan uzaklaştırılması ve başka bir şahsın onun yerine oturması hususunda  anlaşma yapmaktadırlar.   Netanyahu, bu partinin hedeflerini ve de İsrail Sağcıları Koalisyonu hedeflerini bırakmış yolsuzluk dosyaları dahil şahsi meselelere odaklanmıştır. "

Burada önemli olan husus  Netanyahu'nun  protesto gösterilerinin şiddetlenmesine tepkisidir. İsrail başbakanı hamileri  protesto gösterilerine saldırıp bir kaç kişiyi yaraladılar. Bu tepki ise Yeş Atid Partisi başkanı  Yair Lapid'in parlamentodaki muhalefet lideri olarak  tepki göstermesine yol açtı. Bu çerçevede muhalefet lideri  Siyonist Rejim parlamentosunda  Netanyahu'nun protestocuların kanlarına bulandığını şiddet ve kanın dökülmesinden  Netanyahu ve hamilerinin  sorumlu olduğunu belirtti. Lapid  Netanyahu'nun davranışlarının  İsrail'i iç savaşa doğru sürüklediğini belirtti.