ABD Obama Trump'ı eleştirdiID:60252
Yayınlanma:
31 Tem 20

Amerika eski başkanı Barack Obama dün yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin göstericileri bastırmak için federal polisi görevlendirmesini eleştirdi.

İRNA'nın bildirdiğine göre Amerika siyahiler hareketi liderlerinden John Lewis'i anma töreninde yaptığı konuşmada, ırkçılığa karşı gösteri düzenleyen protestoları bastırmak için federal polisin görevlendirilmesi ve ayrıca seçim mühendisliği ile gelecek başkanlık seçimlerini sabote etmeye çalışmalarını kınadı.
Obama ayrıca Cumhuriyetçilerin azınlıkların oylarını bastırma ve Trump'ın posta yolu ile seçime katılma konusuna saldırısını da eleştirerek, "bazı güç çevrelerin anket mekanlarını kapatmak ayrıca azınlıkları ve üniversite öğrencilerini en sıkı kimlik kuralları ile hedef alarak seçmen haklarına saldırmakla, halkı en çirkin yollarla oy kullanmaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar" dedi. 
Obama yoğun korona salgını nedeni ile başkanlık seçimlerinde posta ile oy kullanma yoluna yapılan saldırı ve suçlamaları da ağır şekilde eleştirdi. 
Trump dün twitter üzerinden yaptığı paylaşımda 2020 başkanlık seçimlerinin ertelenmesini isteyerek, posta yolu ile yapılacak seçimlerin Amerika tarihinde en yanlış ve en sahte seçimler olacağını yazdı.
"Bunun ABD için büyük bir utanç kaynağı olacağını" belirten Trump, "İnsanlar uygun ve güvenli şekilde oy kullanana dek seçimi erteleyin" ifadelerini kullandı./