ABD Pompeo yine temelsiz iddialarını tekrarladıID:60255
Yayınlanma:
31 Tem 20

İran’a uygulanan silah yaptırımı uzatmak için yoğun çalışmalar yürüten Amerika dışişleri bakanı silah satış yasağının bitmesi ile İran’ın bölge ve dünyadaki eylemleri için şartların uygun hale geleceğini iddia etti.

İRNA’nın bildirdiğine göre Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo dün senato dış ilişkiler komitesinde 18 Ekim 2020 tarihinde İran’a silah yasağının sona ermesine işaretle, “İran’ın Suudi petrol tesislerini hedef aldığını, Yemen Husilerine silah gönderdiğini ve Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu desteklediğini” iddia etti.
Pompeo İran karşıtı iddialarının devamında şöyle dedi: Eğer bu yaptırımlar sona erse İran’ın bölge ve dünyada eylemleri için ortam hazırlanır.
Amerika İran’a silah yaptırımının devam etmesini isterken bizzat batı Asya bölgesine en büyük silah satıcısı olarak on milyarlarca dolar değerinde son yıllarda Fars Körfezi güney kıyı ülkelerine silah satmıştır. 
Pompeo sözlerinin devamında Amerika’nın Rusya’ya karşı hasmane tutumuna değinerek Rusya’nın istikrarsızlık oluşturan bir aktör olduğunu, onun Ukrayna, Libya, Suriye ve batı demokrasilerde bunu yaptığını iddia etti./