Yaşam Huzur Yuvadan Uçtu/ “Evlerimizin huzuru” yaşlılarımızın “huzurevleri”ndeki sayısı 20 bine dayandı...ID:8897
Yayınlanma:
16 Oca 17

Evlerimizin bereketi, başımızın tacı ve çocuklarımızın örnek şahsiyetleri yaşlılarımız huzurevlerine terk edilir oldu. Yani işin özü, kökümüzü kaybediyoruz. Türkiye genelinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı huzurevlerinde 13 bin 159, özel huzurevlerinde ise 6 bin 659 olmak üzere, toplamda 19 bin 818 kişi adeta ölüme terk edilmiş vaziyette. 20 bin kişiye dayanan rakamlar üzerine bakanlık, evde bakım hizmetini destekleme çalışması başlattı...
 
160 BİN KİŞİYE EVDE BAKIM
 
Yaşlılarımızın, mümkün olduğunca ailesiyle veya kendi evlerinde kalmayı tercih etmeleri nedeniyle  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evde bakım hizmetini destekleyen çalışmalarına hız verildi. Bu kapsamda 160 bin kişiye evde bakım desteği verilmeye başlandı.
 
“Halkın içindeki ihtiyar, ümmeti içindeki Peygamber gibidir” (Hadis-i Şerif)
Hazreti Peygamber (s.a.v.); “Güçsüz ve düşkünleri bana getirin, onların ihtiyaçlarını karşılayayım. Çünkü siz ancak içinizdeki güçsüzler sayesinde yardım görüyor ve rızıklandırılıyorsunuz” buyurmaktadır. Peygamberimiz yaşlılarla ilgili olarak; “Eğer Allah’ın beli bükülmüş kulları, süt emen yavrular ve otlayan hayvanlar olmasaydı, başınıza sağanak sağanak kesintisiz azap yağardı” buyurmuştur. Yine, “Halkın içindeki ihtiyar, ümmeti içindeki Peygamber gibidir” buyurmuştur. Ayrıca bir kudsi hadiste yüce Allah; “Müslüman olarak ihtiyarlayana azap etmekten haya ederim” buyurmuştur.
 
Türkiye genelinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı huzurevlerinde 13 bin 159, özel huzurevlerinde ise 6 bin 659 olmak üzere, toplamda 19 bin 818 kişi kalıyor. 
 
Türkiye’de “yaşlı” olarak tanımlanan 65 yaş üstü nüfusun tüm nüfusa oranı yüzde 8 oranında iken, 2050’de bu oranın yüzde 22’yi bulması öngörülüyor. Bu öngörüden hareketle ve artan ihtiyaçlara bağlı olarak, yaşlı vatandaşlara yönelik “Ulusal Yaşlanma Uygulama Programı” kapsamında birçok yeni uygulamayı hayata geçiren bakanlık, binlerce yaşlıyı evde ailelerinin yanında ve huzurevlerinde destekliyor. 
 
Bakanlığın verilerine göre, Kasım 2016 itibarıyla bakanlığa bağlı 14 bin 439 kapasiteli 140 huzurevi ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 13 bin 159 kişiye hizmet sunuluyor. Ayrıca 9 bin 514 kapasiteli 170 özel huzurevinde de 6 bin 659 yaşlının bakımı gerçekleştiriliyor.
 
Bu kapsamda halihazırda bakanlığa bağlı ve özel huzurevlerinde toplamda 19 bin 818 kişi kalıyor.
 
160 bin kişiye ailesinin yanında bakılıyor 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye genelinde yaşlılara yönelik yürütülen çalışmalar hakkında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, bakanlık olarak yaşlı vatandaşları hayatın her anında desteklemenin, aile ortamında, huzurlu, mutlu, güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamanın asli görevleri olduğunu vurguladı. 
 
Huzurevi hizmetinden önce yaşlıları talepleri doğrultusunda ailelerinin yanında desteklemeyi çok önemsediklerini aktaran Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
“Önceliğimiz, yaşlılarımızın aileleriyle, bu olamıyorsa da sıcak bir yuvanın güvenli ortamında kalmalarını sağlamak. Bu yüzden ‘evde bakım’ hizmetimizi çok önemsiyorum. Yaşlılarımız, mümkün olduğunca ailesiyle veya kendi evlerinde kalmayı tercih etmektedir. Bakanlık olarak bizler de büyüklerimizin en çok ailelerinin yanlarındayken mutlu ve huzurlu olacaklarına inanıyoruz. Bu nedenle toplumumuzu rahatlatacak evde bakım hizmetini destekleyen çalışmalarımıza hız verdik. Bu kapsamda 160 bin kişiye evde bakım desteği veriyoruz.” 
 
Yaşlı Yaşam Evlerinde eşler birlikte kalabiliyor 
 
Yaşlılara yönelik yeni hizmet modellerinin de uygulandığını belirten Kaya, bu kapsamda Yaşlı Yaşam Evleri ile Yaşlı Destek Programı’nın (YADES) hayata geçirildiğini anımsattı. Bakan Kaya, genellikle şehir merkezlerinde ve toplu yaşam alanlarında, müstakil ev veya apartman olarak açılan 3-6 kişinin birlikte kaldığı Yaşlı Yaşam Evlerinde vatandaşların eşleri veya tek başına kalabildikleri bilgisini vererek, “Kasım 2016 itibarıyla bakanlığımıza bağlı 160 kapasiteli 41 Yaşlı Yaşam Evinde 154 yaşlı sakinimize ev sıcaklığında hizmet sunuyoruz.” dedi. 
 
YADES ile de 65 yaş üstü yaşlıların korunması, desteklenmesi ile bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik hizmetlerin Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını ifade eden Kaya, bu kapsamda 4 milyon 125 bin liralık bütçe ile büyükşehir belediyelerinin geliştirecekleri projeler için destek sağladıklarını bildirdi.