Kudüs Haberleri Sırada Ağlama Duvarı mı var?: 'İsrail'in bir parçası olmadığı bir durum tahayyül edemiyoruz'ID:23608
Yayınlanma:
16 Ara 17

ABD'den 2 üst düzey yetkili, İsrail ve Filistin arasında barış anlaşması imzalansa bile Kudüs'teki Ağlama Duvarı'nın İsrail denetimine bırakılabileceği mesajı verdi. Filistin yönetimi ise böyle bir durumu asla kabul etmeyeceklerini vurgulayıp ABD'nin barış sürecinin dışında olduğunun altını çizdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesiyle başlayan ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) da buna cevaben Doğu Kudüs, 'Filistin'in başkentidir' demesiyle süren krizde yeni bir infial yaratabilecek bir iddia ortaya atıldı.

AP ajansının haberine göre Trump yönetiminden bazı üst düzey yetkililer, İsrail ve Filistin arasında imzalanabilecek olası bir barış anlaşmasında, Kudüs'te Yahudilerin kutsal kabul ettiği Ağlama Duvarı'nın İsrail'in bir parçası olarak ilan edilebileceğini ima etti.

ABD Başkanı Mike Pence'in ertelenen İsrail ziyaretiyle ilgili bilgi almak için ulaşılan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkililerden biri "Ağlama Duvarı'nın İsrail'in bir parçası olmadığı bir durum tahayyül edemiyoruz. Ama Başkan Trump'ın dediği gibi, İsrail'in egemenliğinin net sınırları nihai anlaşmada yer alacak" ifadelerini kullandı.
Bir diğer yetkili de "İsrail'in, Ağlama Duvarı'nı içermeyen bir barış anlaşmasına imza atacağını düşünemiyoruz" dedi.

Öte yandan söz konusu ifadelerle ilgili Filistin tarafından yanıt gecikmedi. Filistin yönetimi sözcülerinden Nebil Ebu Redine, yine AP'ye verdiği demeçte '1967'de işgal edilen Doğu Kudüs'ün sınırlarının değişmesini kabul etmeyeceklerinin' altını çizdi. Bu tür açıklamaların ABD yönetiminin barış sürecinin dışında olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Redine, ABD'nin bu politikasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu ve İsrail işgaline destek anlamı taşıdığını söyledi. Redine "Kabul edilemez. Kesinlikle reddediyoruz" diye konuştu.

​SUUDİ DIŞİŞLERİ: ABD BARIŞI SAĞLAMA KONUSUNDA CİDDİ AMA PLANLARI HENÜZ HAZIR DEĞİL

Bu arada çarşamba günü İstanbul'da toplanan İİT zirvesine üst düzey katılım göstermediği ve ABD'nin Kudüs kararı karşısında Müslüman bir ülke olarak yeterince sesini yükseltmediği için eleştirilen Suudi Arabistan'dan ABD'ye destek niteliğinde bir açıklama daha geldi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, 3 gün önce France 24 kanalına verdiği demeçte "Trump yönetiminin İsrail- Arap barışını sağlama konusunda ciddi olduğuna inanıyoruz" dedi.

​Aynı zamanda Suudi Arabistan'ın eski ABD büyükelçisi olan Cubeyr, öte yandan ABD'nin barış planının henüz hazır olmadığını söyledi: "Bazı fikirler üzerinde çalışıyor, Suudi Arabistan dahil tüm taraflara danışıyorlar. Bu tarafların sunduğu görüşleri bir araya getiriyorlar. Planı sunmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler."

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Channel 10 kanalına verdiği bir demeçte, Trump'ın Kudüs kararını vermeden önce bazı Arap ülkelerinin 'yeşil ışık' yaktığını söylemişti.

'İSRAİL'LE DİPLOMATİK İLİŞKİ İÇİN YOL HARİTAMIZ HAZIR'

Bunların yanı sıra Cubeyr, 'İran tehdidine karşı birlik olma çağrısı' yapan İsrail'le temasları olmadığını yineledi. Ancak Cubeyr, İsrail- Filistin anlaşmasına varılması halinde İsrail'le 'tam diplomatik ilişki kurmak için yol haritaları' olduğunu açıkladı.