Kudüs Haberleri Uluslararası toplumun Filistinli çocuklara karşı uygulanan şiddetten kaygısıID:25033
Yayınlanma:
18 Oca 18

Siyonist rejimin şiddet ve yayılmacı yeni tur saldırıları, yeni miladi yılın başından itibaren daha da yoğun bir şekilde devam etmesi, Filistinliler ve en başta da çocukların ırkçı rejimin geniş çaplı saldırılarına maruz kalmasına sebep olmuştur.

Siyonist rejim batının devam eden destekleri sayesinde gönül rahatlığı ile geçen yıl Filistinlilere karşı işlediği cinayetleri ve saldırılarına devam etmektedir.

Bu bağlamda Dünya Çocukları Savunma Hareketi Filistin kolu yaptığı açıklamada, ” İsrail askerlerinin 2017’de işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve Gazze’de 15 Filistinli çocuğun öldürüldüğü” bildirildi. Açıklamada, 4’ü yaşanan arbedeler sırasında, 3’ü kurulan pusularda, 5’i ise “bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu” gerekçesiyle olmak üzere 12 Filistinli çocuğun İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle öldürüldüğü belirtildi.

İsrail askerleri tarafından 2017’de yaralanan bir çocuğun da yaşamını yitirdiği ifade edilen açıklamada, bir Filistinli çocuğun Gazze’deki topçu saldırısında, bir diğerinin ise Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tubas kentinde koyunlarını otlatırken şüpheli bir cismin patlaması sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı.

Bu arada batı medyası da yayınladığı bir raporda 2000 yılından şubat 2017’ye kadar, Siyonist rejim işgal askerlerin saldırılarında 2 bin 69 çocuğun şehit olduğunu duyurdular.

Diğer yandan Filistinli Esirleri Araşıtma Merkezi sözcüsü Riyad Eşgar de Siyonist rejimin geçen miladı yılda yüzlerce kadın ve çocğu tutukladığını belirtti.

Bunlara ilaveten BM genel sekreteri de Siyonist rejim zindanlarında Filistinli genç kız Ahed Tamimi’nin tutukluluk durumunun devam etmesinden endişeli olduğunu belirtti. Haber çevreleri UNICEF üst düzey yetkililerin çocuk haklarını savunan STK’ların işbirliği ile Siyonist rejimi çocuklara karşı işlediği cinayet ve şiddet uygulamaları nedeni ile adını çocuk haklarını çiğneyenler listesine almaya çalıştığını belirttiler.

Hukuk çevreleri batı ve özellikle Amerika’nın baskıları nedeni ile genelde Siyonist rejimin cinayetlerine karşı sessiz kalıyorlar fakat yine de onların Siyonist rejimin son cinayetlerine karşı geniş tepkileri ise üzerinde durulması gereken konulardır. Son yıllarda Siyonist reimin Filistinli çocuklara karşı şiddet ve insanlık dışı davranışları ile ilgili bir çok rapor yayınlanmıştır. Bu şartlarda BM şimdiye kadar Siyonist rejim israil’in insan haklarını çiğnediği girişimlerine şimdiye kadar hiçbir ciddi tepki göstermemiştir. Kamuoyu da Siyonist rejimin çocuklara karşı işlediği cinayetleri defalarca kınamıştır. Siyonist rejim dünyada çocuklara karşı geniş çapta işlediği cinayetler nedeni ile çocuklarla ilgili yasaları, onları tutuklama, yargılama ve hapse atma ve işkence etme sureti ile  çiğneyen rejimlerin başında yet alıyor. Sahte rejim İsrail işgal askerlerinin Filistinli çocuklara karşı basıkıcı ve şiddet saldırıları, Cenevre 4. Konvansiyonunda işgal altına olan insanların hakları ve özellikle çocukların haklarına vurgu yaptığı maddelerine tamamen aykırıdır.

Dünya toplumunun Siyonist rejime karşı pasif tutumları doğrultusunda BM yine de dünyanın Siyonist rejimi adını çocuk haklarını ihlal edenler listesine almasına dair isteğine direnmekte ve böylece korsan rejimin cinayetlerine devam etme ortamını oluşturuyor.
Filistinli çocukların siyonist rejimin vahşi saldırılarında kurbanların büyük bölümünü oluşturduğu bir ortamda, insan haklarını savunduklarını iddia eden batılı ülkeler, hala ölüm sessizliklerini sürdürerek yaşanan cinayetlere aldırmıyorlar.