Şiir ve müzik Festival Arakan’a ağıtla açıldıID:27267
Yayınlanma:
06 Nis 18

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Etno Müzik Festivali’nin gala konseri yapıldı. Konserde Arakan’da katledilen siviller için Bora Uymaz tarafından bestelenen ağıt ilk kez seslendirildi.

Etno Müzik Festivali gala konserinde; dünyanın dikkatini yeniden Arakan’a çekmek ve savaşların devam ettiği diğer ülkelerin acılarını paylaşmak üzere Anadolu’nun ve Azerbeycan’ın ağıtları aynı sahnede buluştu.

GECENİN SUNUCULUĞUNU OYUNCU ALİ NURİ TÜRKOĞLU ÜSTLENDİ
Türkoğlu, Erzurum yöresinden “Eledim eledim höllük eledim” türküsünün anonsu öncesi yaptığı konuşmada Afrin şehitlerine de değinerek şunları söyledi: “Anadolu’nun içimizi en çok dağlayan türkülerinden biri var şimdi sırada. Hani çok yakın zamanda Afrin’e düğüne gider gibi giden “Koçyiğitlerimiz”; ailelerinize bir mesajınız var mı diye sorulduğunda, ‘Beklemesinler’ demişlerdi ya. İşte bu toprakların can pareleri asırlardır hep bu duyguyla gittiler Kızılelma’ya. Geride kalan analar ise işte böyle türküler yaktılar. Hepsine rahmet olsun” dedi.

MÜZİSYENLER AĞITLARA ENSTRÜMANLARIYLA EŞLİK ETTİLER
Gala konserinde Emre Oral Burç, Bora Uymaz, Fatma Aydoğan ve Azeri müziğinin usta yorumcusu Ehtiram Hüseynov çeşitli yörelerden seslendirdikleri ağıt, bozlak ve türkülerle dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattı. Dünyaca ünlü arpist Şirin Pancaroğlu, klarnet sanatçısı Tolga Akşit ve bağlama sanatçısı Muhlis Berberoğlu enstrümanlarıyla ağıtlara eşlik ettiler. Konseri dinleyenler arasında, Cumhurbaşkanı danışmanları Hümeyra Şahin ve Tubanur Sönmez de vardı. 2017 yılında Myanmar Hükümeti tarafından korkunç katliamlara maruz bırakılan, göçe zorlanan, açlık ve hastalıklarla sistematik bir şekilde ölümlerine göz yumulan Müslüman Arakanlılar hala büyük bir yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.