Siyonist rejim ve seçim Siyonist Rejim İsrail Parlamentosunun Feshedilme NedenleriID:44153
Yayınlanma:
31 May 19

Benyamin Netanyahu’nun yeni kabineyi kurmaktaki başarısızlığı neticesinde Siyonist İsrail Parlamento Temsilcileri 30 Mayıs Perşembe Sabahı parlamentonun feshedilmesine ve seçimlerin yeniden düzenlenmesine karar verdiler.

İsrail’de erken parlamento seçimleri 9 Nisan günü düzenlenmişti. Bu seçimlerde Benyamin Netanyahu’nun başında bulunduğu ittifak 36 parlamento sandalyesini kazanarak parlamentoda çoğunluğu elde etmişti.

İşte bu zaferden sonra Siyonist İsrail Rejim başkanı Reuven Rivlin Benyamin Netanyahu’yu son on yılda art arda dördüncü kez  ve son 23 yılda genelde beşinci kez  başbakan olarak tanıttı.

Netanyahu ise sahip olduğu 42 günlük yasal fırsat süresince yeni kabineyi oluşturamadı. Siyonist İsrail seçimlerinde hiçbir parti tek başına çoğunluğu elde edemediği için seçimleri ittifak ile kazanan Likud partisi sağ partiler ile yeni bir koalisyona girerek kabineyi oluşturmak zorunda kaldı. İşte bunun için ayrılan 42 günlük fırsatın sona ermesi ile Netanyahu kabineyi oluşturamadı.

Netanyahu en başta kabineyi oluşturmak için 28 günlük bir fırsata sahipti. Ancak bu süre zarfında başka partiler ile koalisyon kuramayınca ona verilen fırsat 14 gün daha uzatılmıştır. Ancak bu uzatılan 14 günlük sürede yani toplam 42 günlük zaman zarfında Netanyahu yeni kabineyi kuramadı. Şimdiye kadar ilk kez, İsrail’de kazanan parti yasal süre zarfında kabineyi oluşturamadı.

Netanyahu’nun kabine oluşturmaktaki başarısızlığı, onun İsrail Evimiz Partisi başkanı  ve eski kabinenin savunma bakanı Avigdor Liberman ile yaşadığı ihtilaflardan kaynaklanıyor. İsrail Evimiz Partisi Siyonist Rejim parlamentosunda 5 sandalyeye sahipti. Netanyahu ise kabineyi oluşturmak için Knesset üyelerinin 65’i kadarının desteğine ihtiyacı vardı. Ancak Liberman’ın istekleri yeni kabine için gereken koalisyonun oluşmamasına yol açtı.

İsrail’de yeni kabinenin oluşturulma müzakerelerinin durdurulmasındaki en önemli ihtilaflardan biri de Ortodoks Yahudi yani Talmud Okulları talebelerinin askerlikten muaf tutulması tasarısı ile ilgili anlaşmazlıklar idi. Avigdor Liberman Ortodoks Yahudilerin daimi olarak askerlikten muaf tutulmasının feshedilmesi halinde koalisyon kabinesine katılacağını belirtmişti. Ancak Netanyahu Ortodoks Yahudilerin askerlikten muaf tutulmasının aşırı yandaşlarından olduğu için bu isteğe ve şarta ret cevabı verdi.

Bu doğrultuda Netanyahu, kabineyi oluşturumaktaki başarısızlığının  ardından İsrail Evimiz partisinin başkanı Avigdor Liberman’ı müzakerelerde anlaşma peşinde olmamakla suçladı.

Netanyahu bu hususta şöyle dedi:” Bir kişinin  hırsı ve ihtirası, İsraillileri bir kez daha sandık başına gelmeye zorladı.”

Bu hususta önemli olan nokta Binyamin Netanyahu’nun kabine oluşturmakta başarısızlığının ardından İsrailliler iki seçenek ile karşı karşıya kaldılar. İlki İsrail başkanının başka bir kişiyi başbakan olarak seçmesi idi . İkincisi ise Siyonist İsrail Parlamentosunun parlamentoyu feshedip yeni seçimlere gidilmesini kararlaştırması idi.

Nihayet ikinci şıktan yana bir seçim yapıldı. Siyonist İsrail parlamentosu 74 olumlu oy ve 45 olumsuz oy ile feshedildi. Seçimlerin ise 17 Eylül 2019’da tekrarlanması kararlaştırıldı. 

Görünen o ki Parlamentonun feshedilme kararı da Netanyahu ve hamileri tarafından yönetilen bir süreçtir. Çünkü parlamento feshedilmeseydi Netanyahu başbakanlık görevinden ayrılmak zorunda kalırdı. Bu da hakkında dört yolsuzluk dosyası açılan Netanyahu için bir türlü siyasi hayatının son bulması anlamına gelebilirdi.