Kudüs Günü 2020 Kudüs Günü; Yüzyılın Anlaşması planını bozguna uğratan direnişID:44201
Yayınlanma:
01 Haz 19

Uluslararası Filistin halkı intifadasına destek konferansı İran İslam cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek konseyi genel sekreterinin konuşması ve direnişe destek hedefiyle Gazze'de düzenlendi.

Bu Konferansta Filistin direniş komutanları İran İslam Cumhuriyeti'nin direnişe olan desteğini överek bunu siyonist rejim İsrail karşısında direniş cephesinin güçlenmesine neden olacağını söylediler.

Söz konusu konferansta Filistin İslami direniş hareketi Hamas'ın siyasi büro başkan Yahya El'Sinvar şöyle dedi:'İran'ın destekleri olmasaydı bugün Filistin İslami direniş hareketi bu güce sahip olmazdı.'

İran milli güvenlik yüksek konseyi genel sekreteri Ali Şemhani de bu konferanta yaptığı konuşmada, 'İran İslam Cumhuriyeti tüm sorunlar ve yaptırımlara rağmen özellikle Filistin'de direniş eksenini desteklemeye devam ettiğini' söyledi. 

Son günlerde Filistin direnişi siyonist rejim için alanı daraltmıştır, öyle ki bu rejim Gazze şeridinde bir savaş başlattıysa hızlı bir şekilde onu durdurmuştur.

Halihazırda Filistin direnişinin etkisi geçmişe nazaran daha da artmıştır ve işgal topraklarında siyasi karışıklık ve siyonist rejim başbakanı Benyamin Netanyahu'unn  kabineyi kurma yönündeki beceriksizliği de Filistin direnişinin getirilerinden sayılır ki nesilden nesile güçlenmiştir. Filistin halkının direnişi ve kalıcılığı özellikle İran'ın ona olan desteği, tüm dengeleri Filistinlilerin lehine değiştirmiştir ve bu sürecin devam etmesi halde Yüzyılın anlaşması adlı Amerikan planının uygulanışı imkansız olacaktır.

İran İslam inkılabı zafere kavuştuktan sonra mübarek Ramazan ayının son Cuma gününü Dünya Kudüs günü olarak adlandırmakla Filistin ülkü ve haklarını savunduğu konusunda öncü bir ülke olduğunu ve Filistin meselesinde müzakere etmeyeceğini gösterdi.

İran son 40 yılda her zaman siyasi ve diplomatik çevrelerde Filistin halkının haklarına ve Kudüs'e  destek vermiş ve Filistinli direniş gruplarının maddi ve manevi destekçisi olmuştur. Bu bağlamda Yemen Ensarullah Hareketi genel sekreteri Abdül Melik Bedreddin Elhusi Perşembe akşam İran'ın Lübnan ve Filistin direnişinin asıl destekçisi olduğunu belirterek, mübarek ramazan ayının son Cuma günü rahmetli imam Humeyni tarafından Dünya Kudüs günü olarak adlandırılmasının dahice ve akıllıca bir hareket olduğunu söyledi.

Direniş güçlerinin güçlendirilmesi, Filistin'in özgürlüğü ve siyonist rejimin yenilgisini inandırıcı hale getirmiştir. Şimdi ise Amerika ve bazı Arap rejimlerinin Yüzyılın Anlaşması adlı planı pratikte uygulamaya çalıştıkları bir sırada Filistin direnişine destek her zamankinden daha fazla dikkate alınmıştır.

Gerçekte Siyonist İsraillilerin onyıllarca peşinden koştukları hedefler şimdi Trump tarafından bir anda onlara verilmiştir. Bu ise İslam alemi için büyük bir tehlikedir. Trump gerçekte müzakerelerin tabutuna son çiviyi de çaktı. Çünkü Filistin'in kalbi ve hüviyeti Kudüs'ün çıkarılmasından sonra artık Filistinden bir şey geriye kalmayacaktır.

Kuşkusuz mazlum Filistin halkının büyük bir zulümden kurtarılması, insani, dini ve ahlaki bir görevdir. Bu doğrultuda ise tüm insanlık toplulukları, uluslararası toplum üyeleri olarak bu yönde adım atmaları şart. Uluslararası arenada Birleşmiş Milletler Teşkilatı Anlaşmasında da vurgu yapılan milletlerin kendi kaderini belirleme hakkı dünyaca kabul gören bir haktır.

Filistin meselesinin çözümü için geçmiş planların deneyiminden hareketle direniş sayesinde Filistinlilerin hiç bir hakkı göz ardı edilemez.