Ortadoğu Irak: General Süleymani'nin şehit edilmesi ABD'nin Irak'tan çıkmasına neden olacakID:51595
Yayınlanma:
18 Oca 20

Irak genel kurmay başkanlığı sözcüsü Abdulkerim Halef, ABD'nin uluslararası bütün kanunları ve ilkeleri ve de Irak hakimiyetini çiğnediğini ama bu durumun Amerika'nın başta Irak'ın Kürt bölgesi dahil bütün her yerdeki güçlerinin çıkmasını hızlandıracağını söyledi.

Irak resmi haber ajansının bildirdiğine göre, Iraklı askeri yetkili, Irak'taki yabancı güçlerin ülkeden çekilmeleriyle ilgili takvime işaretle, 'Irak parlamentosu ülkedeki bütün yabancı güçlerin çekilmesini içeren bağımsız bir karar almıştır" dedi.

Halef, İran Kudüs Gücü komutanı general Süleymani ve Irak Haşdi Şabi kurumu başkan yardımcısı Ebu Mehdi el'Mühendis ile arkadaşlarının  ABD tarafından terör yoluyla şehit edilmelerine de işaretle, 'Bu yaşanan gelişmeler Irak halkının ABD ve diğer  yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi yönündeki kararlılıklarını daha azimli kılmıştır' dedi.

Irak genel kurmay başkanlığı sözcüsü,Irak'taki yabancı güçlerin sayısını 6 binden daha az olarak nitelerken, bunlardan 5 bin kadarının Amerikan askeri olduğunu söyledi.

Halef, NATO'nun şartlar nasıl olursa olsun  Irak'ta askeri üsler kurma hakkının olmadığını söyledi.