Gündem Karamollaoğlu: FETÖ'nün ihanetini görmeyenler Türkiye'yi yönetemezID:51782
Yayınlanma:
23 Oca 20

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, katıldığı canlı yayın programında FETÖ ihanetini görmeyen AKP'nin Türkiye'yi yönetemeyeceğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Haber Global TV'de canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Program sunucusu Senem Toluay Ilgaz'ın 'FETÖ'nün siyasi ayağı AK Parti'nin kendisidirden kastınız nedir?' sorusuna dikkat çeken yanıt veren Karamollaoğlu, "AK Parti 2002 yılında siyasete girdiği zaman seçimlerde başarılı çıktığı zaman bu örgütle kader birliği yaptı. Kendileri de reddetmiyorlar. Hatta sayın Cumhurbaşkanı'nın aradan epey bir zaman geçtikten sonra 8-10 sene sonra 'yeter artık bu ayrılık bitsin, gelin' davetiyelerini herkes duydu, gizli yapmadı ki. Kader birliği ettiler. Hatta öyle bir noktaya geldi ki Genelkurmay Başkanı dahil Ergenekoncular, Balyoz davasından mahkum edilenler itham ile karşı karşıya kaldığında çaresizlik içinde 'burada çok yanlış kararlar alınıyor' diye muhalefetten ve yakın çevrelerden bir şikayet gelince 'ben bu davanın savcısıyım' dedi. Kim yürütüyordu bu davaları, şimdi hapiste olan kişiler veya aranan FETÖ'cü diye bilinen kişiler" dedi.

Program sunucu Senem Toluay Ilgaz AKP'yi kast ederek ''Gerçek yüzünü bilmiyorduk' diyorlar' şeklindeki sorusu üzerine konuşmasına devam eden Karamollaoğlu" İster bilsinler ister bilmesinler. Bir hükümet bütünüyle yargı müessesesini bunlara teslim eder, emniyeti bunlara teslim eder, imtihan sürecini bunlara teslim eder, askeri terfi sistemini bunlara teslime eder arkasından da 'ben bilmiyordum' derse, yok arkadaş siyasette böyle hata yapıldığı zaman gider o hükümet, gitmesi gerekir. Çünkü kendi görmemiş görememiş. Uzağı görememek hele de yakın uzak dediğim yakını bile görememiş bir iktidar Türkiye'yi yönetemez, söylediğimiz bu" şeklinde yanıt verdi.

"FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI NEREDE"

Senem Toluay Ilgaz'ın "Peki FETÖ'nün siyasi ayağı kim? Vekiller mi, belediye başkanları mı, teşkilatlarda görev alanlar mı? O tanımı nasıl yapıyorsunuz?" şeklindeki sorunu da yanıtlayan Karamollaoğlu, "Ben bunu söylediğim zaman AK Parti bunlarla kaderlerini birleştirdi. İç içe girdiler. Devlette görev alacak herhangi bir kişi, bakan olacak, genel müdür olacak, belli bir makama atanacak Pensilvanya'dan bir not getirmezse atanamıyor. Bunu herkes biliyor. Böyle bir sistemde siz 'haberim yoktu' diyemezsiniz. Ne demek haberin yoktu. Kader birliği ettiler diyorum. Şuan da iktidar partisinin içinde onlarla işbirliği yapmış olan herkes vatan haini mi? Öyle demiyorum onu da belirteyim" ifadelerini kullandı.

"19 YAŞINDAKİ ÇOCUK İHTİLAL YAPAMAZ"

15 Temmuz darbe girişimi kapsamında ihtilale katıldığı iddiasıyla askeri öğrencilerin yargılanmasını da eleştiren Karamollaoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı tasnif doğrudur. Dedi ki bunların altı ibadet, ortası ticaret, üstü ihanettir. Şimdi 19 yaşındaki askeri lise öğrencileri Allah rızası için kim olursa olsun bir iktidarı indirmeyi planlayabilir mi? Bırakın planlamayı rol alabilir mi? 19 yaşında çocuk bunlar. 19 yaşındaki gençler ihtilale teşebbüsten ömür boyu hapis cezasına çarptırılıyorlar. Böyle bir mantık olur mu? Onun için diyorum ki burada insaflı hareket edin. Bunların niyetlerini anlayamadınız ihtilale teşebbüs edeceklerini anlayamadınız, belli bir noktaya geldi. Arkasından da bir teşhiste bulundunuz. Demin söylediğim tasnif yetmedi. Bunun arkasında ABD var. O gece İncirlik'te ne oldu. 'İncirlik'te kimler vardı bilmek istiyoruz' desin. Arkasına gidin. Çünkü bugün de bu örgütü koruyan ABD'dir. Şimdi buna karşı tedbir almayacaksınız. Onlarla beraber görülmüş olan herkesi suçlayacaksınız. Kendi safınızda bulunanlar hariç. İşte problem burada" diye konuştu.

"28 ŞUBAT'TA BİLE BİZE KARŞI OLDULAR"

Milli Görüş camiasının FETÖ'ye yıllar içinde her zaman için mesafeli olduğu belirten ve FETÖ liderinin İslam'a aykırı söz ve eylemlerine rağmen AKP'nin bu örgütle kader birliği yaptığını ifade eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Elhamdülillah bize dokunamıyorlar. Bir gün gelir bize de bir iftira atıp dokunabilirler. Bu örgütle bugüne kadar hiç irtibatı olmayan hatta 28 Şubat'tan geçerken bile bizime söylediği sözlerini herkes biliyor. Yani o kadar ileriye gittiler ki aklım bile almadı. İnançlı bir insanın böyle bir ifadede bulunması kabul edilemez: 'Cebrail gelse ben oy vermem' dedi. Bu ne demek, Cebrail kim, kimden gelir? Bir defa tarif yanlış. Ama Cebrail geldiği zaman Cenabı Hak'tan bir mesaj getirir. Ben ona uymam demek insanı dinden çıkarır. Böyle bir mantık olur mu? Ama bunlar(AKP) onları(FETÖ) destekledi."